Pregled bibliografske jedinice broj: 1036182
Jesu li fizioterapeuti najpoželjniji djelatnici za rad u wellnessu?
Jesu li fizioterapeuti najpoželjniji djelatnici za rad u wellnessu? // Prvi znanstvenostručni kongres "Lječilišni turizam i prirodni ljekoviti činitelji" : zbornik radova / Cattunar, Albert (ur.).
Rijeka: Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, 2018. str. 165-175 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1036182 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jesu li fizioterapeuti najpoželjniji djelatnici za
rad u wellnessu?
(Are physiotherapists the most preferred employees
for workin i wellness?)
Autori
Zulle, Kristijan ; Dautović, Valentina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Prvi znanstvenostručni kongres "Lječilišni turizam i prirodni ljekoviti činitelji" : zbornik radova
/ Cattunar, Albert - Rijeka : Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, 2018, 165-175
Skup
Prvi znanstvenostručni kongres "Lječilišni turizam i prirodni ljekoviti činitelji"
Mjesto i datum
Rab, Hrvatska, 31.08.2018. - 02.09.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
wellness, fizioterapeuti ; kozmetičari ; wellness terapeuti ; maseri
(spa, physiotherapist ; beauticians ; wellnesstherapist ; massagetherapist)
Sažetak
Ideja ovoga istraživanja je utvrditi jesu li fizioterapeuti najpoželjniji djelatnici za rad u wellnessu prema mišljenju voditelja wellness centara. Istraživanje se provelo u Republici Hrvatskoj, a od 22 hotelska wellnessa koji su sudjelovali u istraživanju 21 je nalazi na prostoru Istre i Kvarnera te je 1 iz Zadra. Istraživanje je provedeno pomoću anketnog upitnika, koji je putem elektroničke pošte poslan na 70 adresa hotelskih wellness centara, od čega je dobiveno 22 odgovora. Wellness je pojam koji nije lako definirati. Iako ga se uglavnom povezuje s prostorom wellness centra taj pojam je puno širi. Cambridge rječnik engleskog jezika wellness definira kao stanje dobrog zdravlja. Djelatnici koji pružaju usluge koje wellness nudi mogu biti različitih zanimanja. Većinom su to fizioterapeuti, kozmetičari, wellness terapeuti te maseri. Svi oni svojim obrazovanjem stječu kompetencije za rad u wellnessu, a razlikuju se po raznolikosti posla kojeg u wellnessu mogu obavljati. Premda je u hipotezi rada pretpostavljeno da su fizioterapeuti najpoželjniji djelatnici za rad u wellnessu, istraživanje nije potkrijepilo tu pretpostavku. Voditelji wellnessa bi prilikom zaposlenja novih djelatnika prije odabrali kozmetičara ili wellness terapeuta nego li fizioterapeuta (10 ispitanika (45%) bi izabralo kozmetičara pri zapošljavanju, 7 (32%) bi izabralo wellness terapeuta, a samo 4 (18%) bi izabralo fizioterapeuta, dok bi 1 (5%) voditelj pri zapošljavanju izabrao masera). U RH prevladavaju wellness centri holističkog tipa u odnosu na wellnesse medicinskog tipa, te su radni kapaciteti wellness centara uglavnom mali (uglavnom manje od 10 djelatnika). To pred djelatnike postavlja zadatak poznavanja široke palete usluga koju wellness nudi i smanjuje mogućnosti specijalizacije pojedinih djelatnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Ekonomija