Pregled bibliografske jedinice broj: 1036175
Mjerenje statičke ravnoteže prije i nakon izvođenja vježbi repetitivne snage
Mjerenje statičke ravnoteže prije i nakon izvođenja vježbi repetitivne snage // 2. Međunarodni znanstveno-stručni skup "Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnesu" : zbornik radova / Smoljić, Mirko ; Janković, Slavica (ur.).
Vukovar: Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2016. str. 42-51 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1036175 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjerenje statičke ravnoteže prije i nakon izvođenja vježbi repetitivne snage
(Measurement of static balance before and after repetitive strenght exercise)
Autori
Budimir, Marko ; Zulle, Kristijan ; Fužinac- Smojver, Ariana ; Vlahović, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
2. Međunarodni znanstveno-stručni skup "Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnesu" : zbornik radova
/ Smoljić, Mirko ; Janković, Slavica - Vukovar : Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2016, 42-51
Skup
2. Međunarodni znanstveno-stručni skup "Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnesu"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 03-04.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
statička ravnoteža ; repetitivna snaga ; test balansa
(static balance ; repetitive strenght ; balance test)
Sažetak
Uvod: Balans ili ravnoteža je pojam koji označava sposobnost održavanja težišta tijela iznad baze oslonca. Da bi ravnoteža bila postojana centralni živčani sustav obrađuje niz informacija na nesvjesnoj razini kojima upravlja putem neuromišićne kontrole. U ovom istraživanju cilj je bio ispitati da li vježbe repetitivne snage imaju utjecaj na ravnotežu. Materijali i metode: Istraživanje je provedeno na 16 studenata fizioterapije 3. godine Fakulteta zdravstvenih studije Sveučilišta u Rijeci. Sama provedba istraživanja sastojala se od protokola zagrijavanja i istezanja koji je bio isti za svaku osobu. Nakon toga mjerena je ravnoteža u stojećem položaju na jednoj nozi posebno za lijevu i desnu nogu na elektroničkom uređaju za mjerenje ravnoteže kroz dvije ravnine ("Posturomed 2000"). Poslije zagrijavanja i početnog mjerenja, ispitanicu su izvodili vježbe repetitivne snage, u ovom slučaju čučnjeve do otkaza. Odmah po završetku vježbe, uslijedilo je drugo mjerenje ravnoteže po istom protokolu. Rezultati: Od 16 ispitanika, testiranje je uspješno završilo 10 ispitanika koji su zadovoljili kriterij testiranja (test do otkaza). Dobiveni rezultati mjerenja nakon testa čučnjeva do otkaza u odnosu na početno mjerenje pokazuju povećanje pomaka u antero-posteriornom (Y os) i latero- lateralnom (X os) smjeru što dovodi do pada stabilnosti. Dobiveni rezuktati pri testiranju pokazuju statistički značajnu razliku zbrojenog pomaka obiju nogu (P=0, 0390) te stabilnosti obiju nogu (P=0, 0239). Zaključak: Ovo istraživanje pokazuje da vježbe repetitivne snage (test čučnjeva do otkaza) utječu na održavanja statičke ravnoteže, povećava pomak u anerio-posteriornom i latere-lateralnom smjeru i dolazi so pada stabilnosti u odnosu na početno mjerenje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet zdravstvenih studija u Rijeci
Profili:
Kristijan Zulle
(autor)
Marko Budimir
(autor)
Hrvoje Vlahović
(autor)
Ariana Fužinac-Smojver
(autor)