Pregled bibliografske jedinice broj: 1036167
Izazovi u dijagnostici i liječenju Clostridiodes difficile infekcija
Izazovi u dijagnostici i liječenju Clostridiodes difficile infekcija // e-zbornik 2.Znanstveni interdisciplinarni simpozij posvećen svjetskom tjednu svjesnosti o antibioticima s međunarodnim sudjelovanjem / Kosalec, Ivan (ur.).
Mostar: Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, 2019. str. 12-13 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1036167 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izazovi u dijagnostici i liječenju Clostridiodes
difficile infekcija
(Advances in Clostridioides difficile diagnostic and
therapy)
Autori
(Novak, Anita ; Goić-Barišić, Ivana ; Rubić, Žana ; Tonkić, Marija)
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
E-zbornik 2.Znanstveni interdisciplinarni simpozij posvećen svjetskom tjednu svjesnosti o antibioticima s međunarodnim sudjelovanjem
/ Kosalec, Ivan - Mostar : Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, 2019, 12-13
ISBN
987-9926-8133-5-2
Skup
Znanstveni interdisclipinarni simpozij posvećen svjetskom tjednu svjesnosti o antibioticima s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 22.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
antibiotici, rezistencija
(antimicrobial resistance,)
Sažetak
Clostridioides difficile kolonizira crijeva zdrave novorođenčadi vrlo brzo po rođenju. Može se izolirati iz stolice 80% zdrave djece i 3% odraslih ljudi te se smatra oportunističkim patogenom. Postotak koloniziranih osoba značajno raste u bolničkim uvjetima, proporcionalno s brojem bolničkih dana i antibiotskim liječenjem Nedavno je izdvojen iz roda Clostridium i svrstan u zaseban rod Clostridioides. Može uzrokovati asimptomatske infekcije i blage postantibiotske proljeve, ali i teške infekcije s letalnim ishodom, kao što su pseudomembranozni kolitis i toksični megakolon. Epidemiologija Clostridioides difficile infekcija (CDI) se značajno promijenila posljednja dva desetljeća. Porast udjela bolničkih pacijenata starijih od 65 godina, nesvrsishodna primjena antibiotika širokog spektra te pojava novih hipervirulentnih genotipova (PCR-ribotipova 027 i 078), pridonijeli su povišenju stope incidencije CDI u bolnicama, ali i težine kliničke slike.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC Split,
Medicinski fakultet, Split