Pregled bibliografske jedinice broj: 1036120
SLAVONSKA ZEMLJA - SVETA BAŠTINA PRADJEDOVA I ZALOG BUDUĆIM NARAŠTAJIMA. BIBLIJSKO-TEOLOŠKA PODLOGA RAZUMIJEVANJU POVEZANOSTI SLAVONSKOGA ČOVJEKA I NJEGOVE ZEMLJE.
SLAVONSKA ZEMLJA - SVETA BAŠTINA PRADJEDOVA I ZALOG BUDUĆIM NARAŠTAJIMA. BIBLIJSKO-TEOLOŠKA PODLOGA RAZUMIJEVANJU POVEZANOSTI SLAVONSKOGA ČOVJEKA I NJEGOVE ZEMLJE. // Grad Osijek u obrani hrvatskog istoka / Brekalo, Miljenko (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2019. str. 114-135 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1036120 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SLAVONSKA ZEMLJA - SVETA BAŠTINA PRADJEDOVA I ZALOG BUDUĆIM NARAŠTAJIMA. BIBLIJSKO-TEOLOŠKA PODLOGA RAZUMIJEVANJU POVEZANOSTI SLAVONSKOGA ČOVJEKA I NJEGOVE ZEMLJE.
(Slavonian land - The Holy Inheritance of Forefathers and The Pledge to future genrations. Biblical-theological background in understanding connectedness of Slavonian people with their country.)
Autori
Pardon, Đurica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Grad Osijek u obrani hrvatskog istoka
/ Brekalo, Miljenko - Zagreb : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2019, 114-135
ISBN
978-9537964-65-8
Skup
4. interdisciplinarni znanstveno-stručni skup: grad Osijek u obrani hrvatskoga Istoka
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 30.01.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Slavonija, domoljublje, biblijska teologija, baština, teologija zemlje
(Slavonia, patriotism, biblical theology, inheritance, theology of the land)
Sažetak
Povezanost Hrvata, a napose Slavonca, sa svojom zemljom oslanja se na općeljudsku potrebu za ukorijenjenošću i pripadanje određenom teritoriju. Zemlja veže pojedinca s poviješću, s predcima i uspostavlja vezu s budućnošću povezujući ga s naraštajima koji dolaze. Osjetilna percepcija u doživljaju prirode i materijalnoga svijeta, a potom i poraba fiziološke terminologije prouzročile su stereotip raspojasane Slavonije. Iz toga se razloga Slavonca često osuđuje da previše uživa u onom odozdo, osjetilnom, vulgarnom, da je sklon hedonizmu te se slavonski stil života u takvoj percepciji prirode smatra izrazom neke vrste poganskih vjerovanja. Treba li ljubav Slavonca prema svojoj zemlji u ime „kršćanskoga svjetonazora“ smatrati neprimjerenom i osuditi ju? Osjećaj i doživljaj pripadanja određenomu teritoriju i pripadanja određenoga teritorija čovjeku biblijski spisi promatraju i opisuju kao duboko religiozno iskustvo koje pojedince i narode povezuje s Bogom. U biblijskom teološkom govoru pojmom „baština“ (nahala) izražava se entitet i identitet čovjeka, njegova odnosa prema Bogu i kvaliteta odnosa prema njihovoj zemlji. U toj uzajamnosti definiraju se i Bog i čovjek i njihova zemlja. U Domovinskom ratu u Slavoniji, pa i u cijeloj Hrvatskoj, ljubav prema zemlji doživljavana je vrhunskom vrednotom dostojnom mučeničke smrti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija