Pregled bibliografske jedinice broj: 1035458
Utjecaj klimatskih promjena na migracije stanovništva
Utjecaj klimatskih promjena na migracije stanovništva // Zbornik radova 12. međunarodna konferencija Dani kriznog upravljanja / Toth, Ivan (ur.).
Velika Gorica: Veleučilište Velika Gorica, 2019. str. 601-609 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 1035458 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj klimatskih promjena na migracije stanovništva
(Climate change impact on human migrations)
Autori
Kalambura, Sanja ; Jovičić, Nives ; Kolarec, Ervin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zbornik radova 12. međunarodna konferencija Dani kriznog upravljanja
/ Toth, Ivan - Velika Gorica : Veleučilište Velika Gorica, 2019, 601-609
Skup
12. međunarodna znanstveno-stručna konferencija "Dani kriznog upravljanja 2019"
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 27.05.2019. - 29.05.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
migranti, okolišni uzroci, prava, sukobi, ekologija
(migrations, environmental couses, rights, conflicts, ecology)
Sažetak
Postoji nekoliko globalnih ekoloških promjena koje uzrokuju migracije stanovništva. Klima, porast razine mora, promjene u frekvenciji oluja ili ciklona, promjene u oborinama, šumski požari, povećanje temperature, zakiseljavanje oceana, degradacija zemljišta u obliku gubitka hranjivih tvari, erozije tla, zagađenja i salinizacije. Svi navedeni parametri dovode do gubitka domova ili osnovnih sredstava za život. Pet glavnih čimbenika utjecat će na odluku ljudi da ostanu ili se presele: ekonomski - uključuje mogućnosti zapošljavanja, dohodak i cijenu života ; socijalni koji uključuje potragu za obrazovnim mogućnostima ; politički koji uključuje diskriminaciju ili progon, sukobe - razine sigurnosti i političke poticaje ; demografska - koja uključuje gustoću naseljenosti i strukturu te rizik od bolesti ili okoliša koji uključuje izloženost opasnostima i ne upotrebljivost zemljišta. Sve navedene situacije su razlozi za migracije. No svi migranti nemaju isti status ili pravnu zaštitu kao drugi tipovi migranata kao što su izbjeglice koje bježe od rata. EU je prepoznala problem migracije povezane s klimatskim promjenama stoga je u dokumentu „Klimatske promjene, degradacija okoliša i migracije“ naglasila potrebu za daljnjom analizom kako bi se u sveobuhvatna migracijsku politiku trebalo uzeti u obzir i migracije uzrokovane lošim stanjem okoliša. Ovaj rad ukazuje na upravo te uzroke s naglaskom na materijalna i politička prava migranata u navedenim situacijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište Velika Gorica