Pregled bibliografske jedinice broj: 1034989
Palijativna skrb neurološkog bolesnika
Palijativna skrb neurološkog bolesnika // Zbornik radova 6.kongresa s međunarodnim sudjelovanjem –neurološki poremećaji-globalno opterećenje i 1.konferencije Alpe-Dunav-Jadran –migracije u profesiji, Udruge medicinskih sestara/tehničara Hrvatske u neurologiji (UMSTHN) / Kopačević, Lenka (ur.).
Zagreb: Udruga medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju (UMSTHN), 2014. str. 37-39 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1034989 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Palijativna skrb neurološkog bolesnika
(Palliative care of a neurological patient)
Autori
Juranić, Brankica ; Mikšić, Štefica ; Rakošec, Željko ; Jakab, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 6.kongresa s međunarodnim sudjelovanjem –neurološki poremećaji-globalno opterećenje i 1.konferencije Alpe-Dunav-Jadran –migracije u profesiji, Udruge medicinskih sestara/tehničara Hrvatske u neurologiji (UMSTHN)
/ Kopačević, Lenka - Zagreb : Udruga medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju (UMSTHN), 2014, 37-39
ISBN
978-953-56352-4-6
Skup
6.konferencija UMSTHN s međunarodnim sudjelovanjem- neurološki poremećaji globalno opterećenje
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 17.09.2014. - 20.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
neurološki bolesnik ; palijativna skrb ; obitelj
(neurological patient ; palliative care ; family)
Sažetak
Članovi palijativnog tima mogu pomoći bolesniku od vremena postavljanja dijagnoze kronične ili neizlječive neurološke bolesti do razdoblja žalovanja članova obitelji nakon smrti pacijenta. Potrebe bolesnika za palijativnom skrbi često su nedovoljno prepoznate. Glavni simptomi neuroloških bolesti su različite disfunkcije koje se očituju kroz nekoliko faza bolesti. Bolesnici progrediranjem bolesti gube samostalnost i neovisnost, a članovi obitelji ili osobe koje skrbe o njima nakon određenog vremena počinju ispoljavati simptome anksioznosti. Bolesnicima treba dati dovoljno vremena da se pomire s činjenicom da je kurativno liječenje završeno, a ostatak njihova života usmjeren je na palijativnu skrb i njen holistički pristup kako bi se povećala kvaliteta bolesnikova života. Članovi obitelji i bolesnici imaju potrebu znati puno informacija o tijeku bolesti kako bi donijeli odluke o nastavku liječenja, ali se boje prognoze. Problem je često i svjesnost o gubitku sposobnosti donošenja odluka u budućnosti. Ovlasti koje proizlaze iz načela informiranog pristanka treba početi provoditi prije nego mentalni ili fizički invaliditet onemogući njihov završetak.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Osijek