Pregled bibliografske jedinice broj: 1034888
Model knjižničnih usluga za nezaposlene osobe
Model knjižničnih usluga za nezaposlene osobe, 2019., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1034888 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Model knjižničnih usluga za nezaposlene osobe
(Model of library services for unemployed persons)
Autori
Zubac, Andreja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.05
Godina
2019
Stranica
358
Mentor
Barbarić, Ana
Ključne riječi
informacijske potrebe, informacijsko ponašanje, narodne knjižnice, nezaposleni građani, koncept karijerna pomoć, model, održivi razvoj, Osječko-baranjska županija, Vukovarsko-srijemska županija, Republika Hrvatska
(information needs, information behaviour, public libraries, unemployed citizens, concept career help, model, sustainable development, Osijek-Baranja County, Vukovar-Srijem County, Republic of Croatia)
Sažetak
Teorijski (pregledni) dio doktorskog rada zasniva se na analizi postojeće literature vezane uz ovu tematiku. Temelj mu je u tri pristupa: društveno- kulturnom i obrazovnom (Lloyd), društveno- fenomenološkom (Savolainen) te društveno- prostornom pristupu (Jochumsen i suradnici). U kontekstu suvremenog društva (informacijsko- tehnološkog, inkluzivnog i kohezivnog) jedna od novih usluga narodnih knjižnica je pružanje karijerne pomoći nezaposlenim građanima koji, prema tipologiji Željke Šporer, pripadaju društveno isključenoj skupini građana. U empirijskom dijelu istražene su potrebe nezaposlenih građana i obrasci njihova ponašanja u kontekstu poslovanja narodnih knjižnica. Ispitani su dvojnom metodologijom: kvantitativnom metodom instrumentom ankete u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji na temelju slučajnog uzorka, te kvalitativnom metodom intervjua kojim je ispitan namjerni uzorak (ravnatelji i voditelji narodnih knjižnica) da bi se dodatno utvrdilo postojeće stanje. Tumače se rezultati istraživanja i potiče razvoj karijerne pomoći u knjižničnom okružju kroz oformljeni Model. Zaključni dio rada obuhvaća glavne rezultate rada u odnosu na postavljeni cilj i hipoteze te predlaže smjer suvremenih zadaća narodnih knjižnica u odnosu na postavljeni izvorni znanstveni doprinos. Istraživanjem je utvrđeno da nezaposleni građani često nisu svjesni koja je uloga narodne knjižnice u zajednici i u skladu s tim koje sve usluge narodna knjižnica pruža građanima ; da nezaposleni građani imaju različite potrebe, da 2/3 ispitanika nisu članovi narodne knjižnice, da 1/3 ispitanika nema knjižnicu u mjestu stanovanja, da je više od polovice narodnih knjižnica zatvoreno za ranjive skupine građana, da je veliki broj ispitanih informacijski nepismen, da se građani u knjižnici ne druže, da nisu zadovoljni ponuđenim uslugama i dr. Marketing, promicateljske i promocijske aktivnosti u narodnim knjižnicama kao i zagovaranje njezinog poslovanja u zajednici nedovoljno su zastupljeni ili ih nema. Nalaz istraživanja pokazao je da u narodnim (gradskim i općinskim) knjižnicama u Osječko- baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji ne postoji jedinstveni okvir unutar kojega bi se odvijao njihov konceptni rad i dr. Istraživanjima (anketnim i intervjuvskim) dokazano je da je o istinskoj inkluziji zaista teško govoriti u narodnim knjižnicama Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb