Pregled bibliografske jedinice broj: 1034183
Prikaz radnog materijala za poticanje dosjećanja, imenovanja i izgovora glasova i grafema kod odraslih osoba s afazijom: verbotonalni pristup
Prikaz radnog materijala za poticanje dosjećanja, imenovanja i izgovora glasova i grafema kod odraslih osoba s afazijom: verbotonalni pristup // Translacijski pristup u dijagnostici i rehabilitaciji slušanja i govora - 55 godina SUVAG-a: Knjiga sažetaka / Dulčić, Adinda ; Mihanović, Vesna ; Pavičić Dokoza, Katarina ; Ribar, Maja (ur.).
Zagreb: Poliklinika SUVAG, 2016. str. - (predavanje, međunarodna recenzija, ostalo, stručni)
CROSBI ID: 1034183 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prikaz radnog materijala za poticanje dosjećanja, imenovanja i izgovora glasova i grafema kod odraslih osoba s afazijom: verbotonalni pristup
(Presentation of working material for stimulation of recall, naming and pronunciation of sounds and graphemes in adults with aphasia: a verbotonal approach)
Autori
Lice, Karolina ; Škarić, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, ostalo, stručni
Izvornik
Translacijski pristup u dijagnostici i rehabilitaciji slušanja i govora - 55 godina SUVAG-a: Knjiga sažetaka
/ Dulčić, Adinda ; Mihanović, Vesna ; Pavičić Dokoza, Katarina ; Ribar, Maja - Zagreb : Poliklinika SUVAG, 2016
ISBN
978-953-7948-01-6
Skup
Translacijski pristup u dijagnostici i rehabilitaciji slušanja i govora - 55 godina SUVAG-a
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.05.2016. - 21.05.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
dosjećanje, imenovanje i izgovor glasova ; afazija ; radni materijal ; logopedska terapija ; verbotonalna metoda
(recall, naming and pronunciation of sounds ; aphasia ; working material ; speech therapy ; verbotonal method)
Sažetak
Jedna od vrlo čestih posljedica stečene ozljede mozga, bilo da se radi o moždanom udaru, traumi ili tumoru, je nemogućnost ili teškoće dosjećanja, imenovanja i izgovora glasova i grafema. Razlozi ovih poteškoća mogu biti u perceptivnim teškoćama (smanjena fonološka svjesnost, teškoće fonemske diskriminacije), motoričkim teškoćama (apraksične i dizartrične smetnje), i/ili u drugim kognitivnim teškoćama (teškoće zapamćivanja i učenja, teškoće imenovanja i dosjećanja). U logopedskoj terapiji je važno da se svakom glasu pristupi multidimenzionalno, a to znači osigurati istovremeno i perceptivnim i motoričkim i kognitivnim sposobnostima «feedback» koristeći različite osjetilne izvore. Prvi i najvažniji je onaj slušni putem Verboton i Delay aparata, drugi je taktilni putem doticanja dijelova vlastitog tijela za percepciju vibracija glasnica i strujanja zračne struje ; treći je vizualni promatrajući model pred sobom, slikovne predloške, vlastiti odraz načina artikuliranja u zrcalu. Osim dobrog feedback-a važno je istovremeno razvijati i fonološku svjesnost te, budući da govorimo o odraslim osobama, potrebno je provoditi i svjesnu fonetsku analizu kako bi se osvijestile karakteristike pojedinog glasa (mjesto i način tvorbe, zvučnost, zračna struja, napetost, trajanje, intenzitet..). Spoznaja o kvaliteti pojedinog glasa može pomoći u dosjećanju, imenovanju i kontroli izgovora. Kako artikulacija nije samo rezultat pokreta govornih organa već rezultat kretanja cijeloga tijela, važno je uz svaki glas uvesti i funkcionalni pokret koji slijedi biološku produkciju glasa i svojom kvalitetom se podudara s kvalitetom glasa. I naposljetku, uvodimo i onomatopejski zvuk koji svojom kvalitetom podsjeća na pojedini glas i na taj način služi kao asocijativna podrška u dosjećanju i imenovanju. U ovom predavanju prikazat će se radni materijal i njegova primjena u logopedskoj terapiji. Radni materijal je osmišljen prema načelima verbotonalne metode, a namijenjen je za poticanje dosjećanja, imenovanja i izgovora glasova kod odraslih osoba s afazijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Logopedija