Pregled bibliografske jedinice broj: 1033550
Humanizam i optimizam "preventivnog odgojnog sustava" - poželjne vrijednosti i u znanstvenim društvima
Humanizam i optimizam "preventivnog odgojnog sustava" - poželjne vrijednosti i u znanstvenim društvima // Danubius Noster (különszám 2020) / Bordas, Sandor (ur.).
Baja: Eötvös József College Press, 2020. str. 97-102 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1033550 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Humanizam i optimizam "preventivnog odgojnog sustava" - poželjne vrijednosti i u znanstvenim društvima
(Humanism and optimism of the "preventive educational system" - desirable values in scientific societies)
Autori
Glavina, Dorotea ; Tomić, Draženko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Danubius Noster (különszám 2020)
/ Bordas, Sandor - Baja : Eötvös József College Press, 2020, 97-102
Skup
A Magyar Tudomány Ünnepe: Értékteremtő tudomány
Mjesto i datum
Baja, Mađarska, 20.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
aksiologija ; društvo ; Ivan Bosco
(axiology ; society ; Ivan Bosco)
Sažetak
U središtu istraživanja su temeljne vrijednosne postavke preventivnog sustava Ivana Bosca (1815.–1888.), pedagoga praktičara s originalnim preodgojnim metodama. On je kao odgojni cilj postavio formiranje solidarnih osoba, aktivnih i odgovornih građana, kompetentnih u struci i odgovornih u životu s posebnim naglaskom na one iz rubnih društvenih skupina. U izlaganju je pozornost usmjerena na filozofsko-odgojne aspekte Boscovog djelovanja promatrane iz perspektive aksiologije i teleologije odgoja, što filozofsko-odgojnoj metodi Ivana Bosca daje obilježja transcendentalne dinamike tj. usmjerava je prema onom što nadilazi empirijsko. Mišljenja smo da je to znanosti ikako potrebno. O tom svjedoče i moderna bioetička nastojanja koja povezuju znanost i etiku te nastoje uklopiti ljude u složeni svijet znanosti i industrijskog društva. Svakako je naglašen odgojni optimizam koji vodi brigu onom pozitivnom u mladim ljudima i koji će im pomoći da formiraju skladnu i harmoničnu osobnost. Uz to nezabilazna oznaka je i kršćanski humanizam koji pomaže moralnoj i religioznoj preobrazbi duha uvijek vodeći računa o konkretnim osobama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija, Filozofija
Napomena
E tanulmány középpontjában Ivan Bosco (1815. – 1888.) pedagógus, preventív (megelőző) oktatási rendszerének alapvető értékeinek vizsgálatával foglalkozunk. Bosco nevelési céljaihoz tartozott a szolidáris személyek aktív, felelőségteljes polgárokká formálása, gyakorlati élethivatásra való nevelés volt a cél. Különös hangsúlyt fektetett a társadalom szélén lévő emberek felkarolására. Esetükben a figyelem, filozófiai-oktatási aspektusokra összpontosul, az oktatás axiológiájának és teológiai nevelésének szemszögéből. Ebből a nézőpontból Bosco módszere számos transzcendentális dinamikát jegyez, mely afelé irányul ami túlmutat az empirikuson. Az e fajta oktató-nevelői gyakorlat felfedezhető a modern, bioetikai törekvésekben is, mely összeköti a tudományt az etikával. Nevelési módszerében hangsúlyt kap az optimizmus. A valósághoz való pozitív hozzáállás harmonikus személyiséget és környezetével való összhangot eredményez. Meg kell említeni a keresztény humanizmust is, mely morális átalakításra ösztönzi az egyént. A tanulmány első részében Bosco általános pedagógiai nézeteivel ismerkedünk meg, míg a tanulmány második felében oktatási módszerének két kulcsfontosságú értékéről: az optimista neveléssel és a keresztény humanizmussal.