Pregled bibliografske jedinice broj: 1033105
Mjere zaštite i očuvanja arheoloških lokaliteta u RH – trenutno stanje i prijedlozi za poboljšanje temeljem primjera dobre prakse iz inozemstva
Mjere zaštite i očuvanja arheoloških lokaliteta u RH – trenutno stanje i prijedlozi za poboljšanje temeljem primjera dobre prakse iz inozemstva // Treća međunarodna konferencija "Sigurnost povijesnih gradova - partnerstvo za sigurniju svakodnevicu" / Anđelinović, Šimun ; Bašić, Željana ; Doljanin, Marko ; Jerković, Ivan ; Kružić, Ivana ; Marendić, Slobodan (ur.).
Solin: Sveučilište u Splitu ; Sveučilišni odjel za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu, 2019. str. 24-24 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1033105 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjere zaštite i očuvanja arheoloških lokaliteta u RH
– trenutno stanje i prijedlozi za poboljšanje
temeljem primjera dobre prakse iz inozemstva
(Measures of protection and conservation of
archaeological sites in Croatia - current state and
recommendations for improvement based on best
practices from abroad)
Autori
Lozina, Ante ; Bašić, Željana ; Kružić, Ivana ; Marendić, Slobodan ; Anđelinović, Šimun
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Treća međunarodna konferencija "Sigurnost povijesnih gradova - partnerstvo za sigurniju svakodnevicu"
/ Anđelinović, Šimun ; Bašić, Željana ; Doljanin, Marko ; Jerković, Ivan ; Kružić, Ivana ; Marendić, Slobodan - Solin : Sveučilište u Splitu ; Sveučilišni odjel za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu, 2019, 24-24
ISBN
978-953-7220-47-1
Skup
3. međunarodna konferencija "Sigurnost povijesnih gradova - partnerstvo za sigurniju svakodnevnicu"
Mjesto i datum
Solin, Hrvatska, 07.11.2019. - 08.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kulturna baština ; arheološki lokaliteti ; mjere očuvanja i zaštite ; zakonodavni okvir
(cultural heritage ; archaeological sites ; measures of conservation and protection ; legislative framework)
Sažetak
Na području Republike Hrvatske nalazi se niz arheoloških lokaliteta koji svjedoče o kontinuitetu života na ovim područjima od društvenih zajednica neandertalaca, prapovijesnih kultura homo sapiensa, antičkog razdoblja s utjecajima helenske i rimske kulture, srednjovjekovnih društvenih zajednica među kojima se bilježi dolazak hrvatske etničke populacije na ovo područje, do novog vijeka i modernog perioda. U čitavom navedenom povijesnom periodu konstantna je prisutnost različitih kulturoloških, etničkih i religijskih elemenata koji su svojim utjecajem oblikovali život u različitom povijesnom razdoblju na području današnje Hrvatske. Zakonodavni okvir u Republici Hrvatskoj regulira mjere zaštite i očuvanja kulturnih dobara radi produljenja trajanja spomeničkih kulturnih dobara i arheoloških nalazišta. Izazovi zaštite i očuvanja arheoloških nalazišta poprilično su raznoliki, što zbog same važnosti pojedinih arheoloških dobara, vrijednosti nalaza na samom nalazištu (u materijalnom, ali i u kulturološkom smislu), prostornih dimenzija samog nalazišta, geografskih značajki arheoloških lokaliteta, dostupnosti samih arheoloških nalazišta, što zbog niza drugih činitelja. U Republici Hrvatskoj, pored redovnih arheoloških lokaliteta na kopnenom području, nalazi se i niz arheoloških lokaliteta koji su protekom vremena uslijed različitih geoloških procesa te promjene razine mora postali podmorski lokaliteti. Atraktivnost i materijalna vrijednost arheoloških nalaza na takvim lokalitetima zahtjeva osiguravanje posebnih mjera zaštite i očuvanja. Republika Hrvatska obiluje arheološkim nalazima iz različitih povijesnih razdoblja, uz napomenu kako sve županije u Republici Hrvatskoj imaju po barem nekoliko arheoloških lokaliteta, što upućuje na pravilnu teritorijalnu i kronološku disperziju i zastupljenost arheoloških nalazišta diljem cijele države. Kako bi se postojeće mjere zaštite i očuvanja kulturne baštine u Republici Hrvatskoj, među kojima se svakako izdvajaju arheološki lokaliteti, doveli na višu razinu predstavit će se i primjeri dobre prakse iz međunarodnih okvira.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sigurnosne i obrambene znanosti, Arheologija, Etnologija i antropologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC Split,
Medicinski fakultet, Split,
Sveučilište u Splitu Sveučilišni odjel za forenzične znanosti