Pregled bibliografske jedinice broj: 1029513
Julije Klović, umjetnik iz Vinodola u europskom humanizmu
Julije Klović, umjetnik iz Vinodola u europskom humanizmu // Riječki teološki časopis, vol. 52, 2018. (2018), No. 2; 223-242 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1029513 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Julije Klović, umjetnik iz Vinodola u europskom humanizmu
(Giulio Clovio, The artist from Vinodol in European Humanism)
Autori
Valerija Macan Lukavečki
Izvornik
Riječki teološki časopis (1330-0377) Vol. 52, 2018.
(2018), No. 2;
223-242
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Juraj Julije Klović ; Real Monasterio di San Lorenzo de El Escorial ; minijatura "da gabinetto" ; rukopisni kodeks ; Giovanni Battista Castello ; fra Andreas Leon
(Giorgio Giulio Clovio ; Real Monasterio di San Lorenzo de El Escorial ; miniature "da gabinetto" ; Giovanni Battista Castello ; fray Andres de Leon)
Sažetak
U prvom dijelu autorica donosi kraći pregled života i rada Jurja Julija Klovića, a u drugom dijelu ukazuje na ulogu koju umjetnik ima u povijesti minijature kao iluminator rukopisnih knjiga, posebice s obzirom na činjenicu da djeluje u vremenu kada su rukopisne knjige već izuzetno raširene na europskom kontinentu. U posljednjem dijelu autorica ukazuje na njegovu izradu pojedinačnih minijatura sakralne tematike koja je dominantna u drugoj polovici Klovićeva života, a za čiju je pojavu kao posebne grane umjetnosti – minijature − Klović od ključnog značaja. Prikazani su razlozi velike potražnje za ovim minijaturnim slikama koje su naručivane kao osobni ili diplomatski poklon članova obitelji Farnese te firentinske obitelji De Medici i kao takve odašiljane diljem europskih dvorova. Iznimna je cijenjenost i potražnja za ovim malenim dragocjenostima utjecala i na pojedine umjetnike onoga vremena, stoga autorica ukazuje i na činjenicu u kolikoj su mjeri ove umjetnine služile umjetnicima kao model, posebno Giovanniju Battisti Castellu i fra Andreasu Leonu koji su djelovali unutar scriptoriuma samostana El Escorial u Španjolskoj. U radu se stoga autorica osvrće i na prisutnost Klovićevih iluminacija u dotičnom samostanu u čiji je scriptorium Klović bio i osobno pozvan, što je zbog poodmakle dobi odbio.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb
Profili:
VALERIJA MACAN LUKAVEČKI
(autor)