Pregled bibliografske jedinice broj: 1029448
Utjecaj veličine nanočestica srebra na biokemijske markere i reprodukciju kod vrste Enchytraeus albidus (Oligochaeta)
Utjecaj veličine nanočestica srebra na biokemijske markere i reprodukciju kod vrste Enchytraeus albidus (Oligochaeta), 2019., diplomski rad, diplomski, Odjel za biologiju, Osijek
CROSBI ID: 1029448 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj veličine nanočestica srebra na biokemijske markere i reprodukciju kod vrste Enchytraeus albidus (Oligochaeta)
(EFFECT OF SILVER NANOPARTICLES SIZE ON BIOCHEMICAL MARKERS AND REPRODUCTION OF Enchytraeus albidus SPECIES (OLIGOCHAETA))
Autori
Galinović, Tea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Odjel za biologiju
Mjesto
Osijek
Datum
22.10
Godina
2019
Stranica
40
Mentor
Hackenberger Kutuzović, Davorka
Neposredni voditelj
Lončarić, Željka
Ključne riječi
srebro, nanočestice, veličina, E. albidus, test reprodukcije, toksičnost, biokemijski marker
(silver, nanoparticles, size, E. albidus, reproduction test, toxicity, biochemical markers)
Sažetak
Zbog svoje izuzetne antimikrobne aktivnosti nanočestice srebra poželjni su materijal za medicinsku ali i za komercijalnu primjenu. Upotrebljavaju se u sve većem broju proizvoda, kao što su kozmetika, medicinski uređaji, higijenski proizvodi, odjeća, boje i mnogi drugi. Međutim, isti mehanizmi koji stoje iza antimikrobnih svojstava ovih nanočestica povezani su i s njihovim citotoksičnim i genotoksičnim utjecajem na druge organizme. Zbog sposobnosti ulaska u stanice i stvaranja interakcija sa staničnim strukturama nužno je razumjeti njihovo ponašanje i sudbinu u ekosustavu. Cilj ovog rada bio je istražiti kako različite veličine nanočestica srebra mogu utjecati na reprodukciju i biokemijske markere (AChE, CAT i GST) kod vrste Enchytraeus albidus. Organizmi su izloženi nanočesticama veličine 35, 50-60 i 150 nm te srebrovom nitratu (AgNO3), koji je služio kao pozitivna kontrola. Nanočestice veličine 35 nm nisu pokazale statistički značajnu inhibiciju reprodukcije u usporedbi s kontrolom, nanočestice veličine 50-60 nm pokazale su inhibiciju pri 1000 mg/kg, a čestice veličine 150 nm već pri 300 mg/kg. Iako prijašnja istraživanja indiciraju da manje nanočestice pokazuju veću toksičnost naši rezultati pokazuju drugačije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-4459 - Različiti učinci okolišno relevantnih mješavina metal temeljenih nanočestica i pesticida na faunu tla: Nove smjernice za procjenu rizika (DEFENSoil) (Hackenberger Kutuzović, Branimir, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Osijeku - Odjel za biologiju