Pregled bibliografske jedinice broj: 1029020
PRISUTNOST TEŠKIH METALA U KOZMETIČKIM PROIZVODIMA
PRISUTNOST TEŠKIH METALA U KOZMETIČKIM PROIZVODIMA // Obrazovanje i istraživanje za kvalitetnu zdravstvenu praksu / Lučanin, D. ; Pavić, J. ; Bošnir, J. ; Turković, Feher L, ; Racz, A. ; Rađenović, O. ; Rojić, G. ; Schuster, S. ; Sedić, B (ur.).
Zagreb: Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2018. str. 107-107 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1029020 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PRISUTNOST TEŠKIH METALA U KOZMETIČKIM PROIZVODIMA
(The presence of heavy metals in cosmetic products)
Autori
Šabarić, Jasenka ; Barušić, Lidija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Obrazovanje i istraživanje za kvalitetnu zdravstvenu praksu
/ Lučanin, D. ; Pavić, J. ; Bošnir, J. ; Turković, Feher L, ; Racz, A. ; Rađenović, O. ; Rojić, G. ; Schuster, S. ; Sedić, B - Zagreb : Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2018, 107-107
Skup
17. konferencija medicinskih sestara i tehničara ; 3. konferencija zdravstvenih profesija u medijima
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 22.03.2018. - 23.03.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kozmetički proizvodi, metali, MDK
(cosmetic products, metals, M.A.C)
Sažetak
Kozmetički proizvodi u različitim varijantama pojavljuju se kroz sva razdoblja do danas. Pojam kozmetički proizvodi obuhvaća cijeli niz proizvoda (kreme, sjajila, ruževi) za uljepšavanje. U tim proizvodima mogu biti prisutne štetne tvari u različitim koncentracijama. Neke su od mogućih prisutnih štetnih tvari i metali, koji mogu biti sastavni dio sirovine ili kontaminacija iz proizvodnje. Ako su iz sirovine, proizvođač kozmetike to mora imati potkrijepljeno analizom. Uzorke za analizu dostavlja inspekcija ili stranka koja želi uvesti taj proizvod. U 2017. godini na teške je metale analizirano 80 uzoraka kozmetike. Među njima je bilo 50 u kojima su teški metali bili u mjerljivim koncentracijama. Njihova koncentracija u našem zavodu određuje se tehnikom ICP-MS. Ta metoda određivanja priznata je svuda u svijetu. Naš laboratorij akreditiran je prema Normi HRN EN ISO 17025. Određuju se koncentracije olova, kadmija, arsena, žive, kroma, nikla i antimona. Najčešći je problem prisutnost olova. Od uzoraka mjerenih u našem laboratoriju ni u jednom nismo ustanovili prisutnost žive ili antimona. Danas u Hrvatskoj ne postoji zakonska regulativa za kozmetiku i to je veliki problem kod ocjenjivanja je li proizvod siguran za uporabu. Kao smjernicama koristimo se vrijednostima MDK-a propisanima u svijetu i vrijednostima MDK-a koje smo primjenjivali do ulaska u EU. Dobiveni rezultati mjerljivih količina nikla, olova i kroma pokazatelj su potrebe za češćom kontrolom proizvoda iz maloprodaje. To što nismo izmjerili živu ili antimon ne znači da nisu prisutni u kozmetici, nego da nisu dostavljeni uzorci s njihovim sadržajem. Proizvodi mogu imati nepovoljan učinak na zdravlje korisnika ako se upotrebljavaju kroz dulje razdoblje. Učinak na zdravlje nije jednostran, jer je unos metala prisutan i putem zraka, hrane te ostalih čimbenika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita