Pregled bibliografske jedinice broj: 1028658
Rukovanje i prenošenje tereta: pacijent kao teret u bolničkom sustavu u Hrvatskoj
Rukovanje i prenošenje tereta: pacijent kao teret u bolničkom sustavu u Hrvatskoj // 7. hrvatski kongres medicine rada s međunarodnim sudjelovanjem 'Medicina rada nakon 2020.', Knjiga sažetaka / Mustajbegović, Jadranka ; Macan, Jelena (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za medicinu rada, 2019. str. 106-107 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1028658 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rukovanje i prenošenje tereta: pacijent kao teret u bolničkom sustavu u Hrvatskoj
(Manual handling: patient as a load in Croatian hospital health care)
Autori
Milaković, Marina ; Bubaš, Marija ; Capak, Krunoslav ; Bradvica-Kelava, Karmen ; Koren, Helena ; Balorda, Ana ; Oroz, Dominik ; Radošević, Tamara ; Zahariev Vukšinić, Katarina ; Aščić, Iva ; Sokolović Pavić, Željka ; Bogadi Šare, Ana ; Lelas, Tanja ; Ptičar, Mirjana ; Laušin, Veronika ; Kapusta, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
7. hrvatski kongres medicine rada s međunarodnim sudjelovanjem 'Medicina rada nakon 2020.', Knjiga sažetaka
/ Mustajbegović, Jadranka ; Macan, Jelena - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za medicinu rada, 2019, 106-107
ISBN
978-953-7959-83-8
Skup
7.hrvatski kongres medicine rada s međunarodnim sudjelovanjem ''Medicina rada''
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 09.10.2019. - 13.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ručno prenošenje tereta ; ocjena rizika ; mišićnokoštani poremećaji
(manual handling ; risk assessment ; musculoskeletal disorders)
Sažetak
Cilj: Cilj je ovog istraživanja bio procijeniti način upravljanja zdravstvenim rizicima na radnom mjestu koji su vezani uz ručno rukovanje i prenošenje tereta u bolničkom sustavu u Republici Hrvatskoj. Materijali i metode: Za evaluaciju procjene rizika poslodavca, predviđenih mjera prevencije i njihove primjene u praksi primijenjen je standardizirani upitnik distribuiran unutar ukupno 56 hrvatskih bolnica. Za obradu prikupljenih podataka korištena je deskriptivna statistika. Rezultati: U ukupnom uzorku (N=56) poslodavac je procjenom rizika identificirao rizik za zdravlje radnika od ručnog prenošenja tereta u 46 zdravstvenih ustanova. Mjere za smanjenje spomenutog rizika predviđene su u 41 zdravstvenoj ustanovi. Najčešće predviđene mjere su korištenje opreme za prenošenje tereta (N=28) te mjere usmjerene na organizaciju rada i izvođenje radnih zadataka (N=18). Pedeset i jedna zdravstvena ustanova potvrdila je da radnici koriste dostupna im sredstva za ručno rukovanje i prenošenje tereta. Zaključak: Ručno podizanje i prenošenje tereta smatra se uzrokomili pogoršavajućim čimbenikom velikog broja koštano-mišićnih poremećaja, ozljeda na radu i profesionalnih bolesti bolničkog osoblja. Navedena stanjarezultiraju privremenim ili trajnim smanjenjemradne sposobnosti, a time i smanjenjem kvalitete života navedene skupine radnika. Prvi korak u prevenciji koštano-mišićnih bolesti i ozljeda te njihovih posljedica trebala bi biti točna i pouzdana procjena rizika za zdravlje povezanih s ručnim podizanjem i prenošenjem tereta, a tek potom i definiranje i provođenje učinkovitih mjera prevencije. U tome bi svakako trebao sudjelovati i specijalist medicine rada koji bi uz navedeno, trebao osmisliti i pružiti informacije i edukaciju radnicima, poslodavcima i stručnjacima zaštite na radu o mogućnostima prevencije koštano-mišićnih bolesti uzrokovanih rukovanjem teretom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski zavod za javno zdravstvo