Pregled bibliografske jedinice broj: 1026613
Utjecaj (nemetodološkog) odmjeravanja kazne na (ne)ujednačenost sudske prakse u Hrvatskoj i narušavanje tekovine vladavine prava
Utjecaj (nemetodološkog) odmjeravanja kazne na (ne)ujednačenost sudske prakse u Hrvatskoj i narušavanje tekovine vladavine prava // Kazneno pravo: sinergija teorije i prakse Liber amicorum Petar Novoselec / Turković, Ksenija ; Munivrana Vajda, Maja ; Dragičević Prtenjača, Marta (ur.).
Zagreb: Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2019. str. 115-150
CROSBI ID: 1026613 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj (nemetodološkog) odmjeravanja kazne na
(ne)ujednačenost sudske prakse u Hrvatskoj i
narušavanje tekovine vladavine prava
(The influence of (non-methodological) sentencing
on the (in)consistency of the case- law in Croatia
and the rule of law)
Autori
Dragičević Prtenjača, Marta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Kazneno pravo: sinergija teorije i prakse Liber amicorum Petar Novoselec
Urednik/ci
Turković, Ksenija ; Munivrana Vajda, Maja ; Dragičević Prtenjača, Marta
Izdavač
Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2019
Raspon stranica
115-150
ISBN
978-953-270-121-0
Ključne riječi
neujednačena sudska praksa ; kažnjavanje ; svrha kažnjavanja ; metodologija odmjeravanja kazne ; vladavina prava
(inconsistent case-law ; sentencing ; the purpose of punishment ; the methodology of sentencing ; rule of law)
Sažetak
Neujednačenost sudske prakse pokazala se relativno velikim problemom jer doprinosi pravnoj nesigurnosti građana, čime narušava vladavinu prava. U pozadini tog problema u kaznenim predmetima leži odmjeravanje kazne, čija bi okosnica i vodilja uz krivnju trebala biti i svrha kažnjavanja koja se odmjerenom i izrečenom kaznom ima postići, kako bi kazna bila zaslužena i pravedna, radi ostvarenja načela individualizacije kazne u kaznenom pravu. Međutim, pozivanje na individualizaciju kazne pri kažnjavanju ne može biti takvo da dovodi u pitanje ujednačenost sudske prakse. Pokazalo se da su nerijetko odmjerene kazne za isto kazneno djelo vrlo različite, o čemu svjedoči i primjer izrečenih kazni za kazneno djelo ubojstva koji je prikazan u radu. S druge strane, pokazalo se da ne postoji jedan ujednačen pristup odmjeravanju kazne, odnosno metodologija odmjeravanja kazne, a rezultat toga je onda neminovno i neujednačena sudska praska. U tom kontekstu u radu će se nastojati pružiti moguće rješenje predlaganjem nove metodologije odmjeravanja kazne primjenom „formule“ koja se jednim dijelom svodi na matematički izračun kazne, čime bi se doprinijelo ujednačavanju sudske prakse i očuvanju vladavine prava. Postojanje sličnih „formula“ nije nepoznato u svijetu, jer ih primjerice Sjedinjene Američke Države (tzv. Sentencing Guidelines) primjenjuju već godinama od 1987., a odnedavno i Makedonija koja je donijela poseban Zakon o određivanju vrste i trajanja kazni 2015. godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo