Pregled bibliografske jedinice broj: 1026576
TRADICIONALNA MEDICINA KAO IZVOR NOVIH KOZMECEUTIKA
TRADICIONALNA MEDICINA KAO IZVOR NOVIH KOZMECEUTIKA // IV. Kongres farmaceuta Bosne i Hercegovine s međunarodnim učešćem "Novi trendovi u farmaciji"
Sarajevo, 2019. str. 212-213 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1026576 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
TRADICIONALNA MEDICINA KAO IZVOR NOVIH KOZMECEUTIKA
(TRADITIONAL MEDICINE AS SOURCE OF NEW COSMECEUTICALS)
Autori
Jurić, Marina ; Jug, Mario ; Vujić, Lovorka ; Jablan, Jasna ; Inić, Suzana ; Barbarić, Monika ; Zovko Končić, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
IV. Kongres farmaceuta Bosne i Hercegovine s međunarodnim učešćem "Novi trendovi u farmaciji"
/ - Sarajevo, 2019, 212-213
Skup
4. kongres farmaceuta u Bosni i Hercegovini sa međunarodnim učešćem "Novi trendovi u farmaciji"
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 10.10.2019. - 13.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kozmeceutici, tradicionalna medicina, antioksidansi, anti-age
(cosmeceutical, traditional medicine, antioxidant, anti-age)
Sažetak
UVOD I CILJ Strukturne promjene kože nastaju kao prirodna posljedica starenja, te pod utjecajem unutarnjih i vanjskih čimbenika. Manifestiraju se u obliku upalnih procesa, promjena pigmentacije, elastičnosti ili hidratacije kože koji su zajedno poznati kao starenje kože. Djelomično se takvi procesi mogu spriječiti upotrebom različitih kozmetičkih proizvoda, a posebnu popularnost uživaju proizvodi s biljnim aktivnim sastojcima. U ovom radu istraženo je nekoliko biljaka koje se koriste za liječenje kožnih bolesti u hrvatskoj etnomedicini kako bi se procijenio njihov fitokozmetički potencijal. METODE U radu je ispitan anti-age i antioksidacijski potencijal bljnih vrsta Achilea millefolium, Brasica oleracea, Centaurea jacea, Cychorium intybus, Knautia arvensis, Lotus corniculatus, Medicago lupulina, Malva neglecta Medicago sativa, Plantago lanceolata, Plantago major, Olea europaea, Trifolium pretense i Arthrospira sp. Ispitivanje je provedeno u mikrotitarskim pločicama s 96 jažica. Ekstrakti su pripremljeni korištenjem mješavina vode s različitim udjelima etanola. Inhibicija tirozinaze, elastaze i kolagenaze ispitivana je korištenjem odgovarajućih enzima. Antioksidativno djelovanje ispitano je -karoten-linoleatnom te u ORAC testu. Aktivnosti su izračunate korištenjem regresijske analize i izražene kao IC50 vrijednosti. REZULTATI Ispitane biljke bile su slabi do umjereni inhibitori elastaze s aktivnošću koja je iznosila 1-6 mg/mL. Aktivnost inhibicije tirozinaze, s druge strane, bila je u rasponu od 750-2500 µg/mL. IC50 vrijednost inhibicije kolagenaze bila je između 45-600 µg/mL. Najaktivnije biljke u navedenim testovima bile su Olea europaea, Knautia arvensis odnosno Lotus coriculatus. Ispitivane biljke pokazale su dobar antioksidativni potencijal što je dodatno pridonijelo njihovoj potencijalnoj primjeni u proizvodina za kožu. ZAKLJUČCI Jedanaest biljaka koje se u hrvatskoj etnomedicini koriste za tretman kožnih oboljenja ispitano je pomoću nekoliko enzimskih i antioksidativnih in vitro metoda. Značajan antioksidativni i anti-age potencijal odabranih ljekovitih biljaka čini ih prikladnim sastojcima prirodne kozmetike i kozmeceutika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-6504 - Ekstrakcija bioaktivnih biljnih sastavnica pomoću zelenih otapala – korak prema zelenim kozmeceuticima (CosmoGreen) (Zovko Končić, Marijana, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Marijana Zovko Končić
(autor)
Monika Barbarić
(autor)
Jasna Jablan
(autor)
Marina Jurić
(autor)
Lovorka Vujić
(autor)
Mario Jug
(autor)
Suzana Inić
(autor)