Pregled bibliografske jedinice broj: 1025597
Sinteza i kompleksacijska svojstva glikokonjugata kaliks[4]arena
Sinteza i kompleksacijska svojstva glikokonjugata kaliks[4]arena, 2017., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1025597 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sinteza i kompleksacijska svojstva glikokonjugata kaliks[4]arena
(Synthesis and complexation properties of calix[4]arene glycoconjugates)
Autori
Cindro, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
11.12
Godina
2017
Stranica
147
Mentor
Tomišić, Vladislav ; Frkanec, Leo
Ključne riječi
glikozilacija ; ionski receptori ; kaliks[4]aren ; konstanta stabilnosti ; voda
(calix[4]arene ; glicosylation ; ionic receptors ; stability constant ; water)
Sažetak
Pripravljena su tri nova, u vodi topljiva derivata kaliks[4]arena 1–3 s amidnim veznim mjestima za katione. U strukturu kaliksarena ugrađene su glukozne jedinice kao neutralni hidrofilni fragmenti koji omogućuju topljivost u vodi. Sinteza spojeva provedena je nizom reakcija, iz polaznog p-tert- butilkaliks[4]aren. Vezanje glukoznih jedinica je provedeno bakrom kataliziranom cikloadicijom alkina i azida, a amidne skupine uvedene su korištenjem standardnih sintetskih tehnika u kaliksarenskoj kemiji. Spojevi se razlikuju po vrsti amidnog veznog mjesta (sekundarni ili tercijarni) te položaju i broju glukoznih podjedinica. Provedena su istraživanja kompleksiranja alkalijskih kationa u vodi, metanolu i formamidu kako bi se stekao uvid u utjecaj solvatacije te intra- i intermolekulskih vodikovih veza na ravnoteže odgovarajućih reakcija. Konstante stabilnosti kompleksa stehiometrije 1:1 određene su pomoću UV spektrofotometrijskih i mikrokalorimetrijskih titracija, pri čemu su po prvi puta takva istraživanja provedena s neutralnim kaliksarenskim ligandima u vodi. Kalorimetrijskim mjerenjima određene su i pripadne reakcijske entalpije i entropije. Vrijednosti konstanti ravnoteže reakcija kompleksiranja smanjuju se u nizu otapala metanol > formamid > voda, što se može povezati s razlikom u jakosti solvatacije kationa u tim otapalima. Konstante stabilnosti kationskih kompleksa s priređenim spojevima uglavnom padaju u nizu Na+ > K+ > Li+ > Rb+, dok za najveći Cs+ kompleksiranje nije primijećeno. Najveće konstante stabilnosti imaju kompleksi derivata s tercijanim amidnim veznim mjestom i osam glukoznih jedinica na donjem obodu, pri čemu se taj derivat pokazao vrlo efikasnim (logK ≈ 5) i selektivnim receptorom za vezanje Na+ u vodi. Svi dobiveni rezultati detaljno su obrazloženi i raspravljeni, od sintetskih puteva za dobivanje pojedinih receptora do utjecaja njihove strukture i otapala na termodinamičku stabilnost kompleksa tih spojeva s alkalijskim kationima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-7309 - Razvoj supramolekulskih receptora kationa i aniona (SupraCAR) (Tomišić, Vladislav, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
IP-2013-11-7387 - Supramolekulska sinteza samo-organizirajućih funkcionalnih nanomaterijala i kompleksnih kemijskih sustava (SInFONIA) (Frkanec, Leo, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb