Pregled bibliografske jedinice broj: 1024416
Priprava i karakterizacija biokompozita na osnovi polilaktidne kiseline i bakterijske nanoceluloze
Priprava i karakterizacija biokompozita na osnovi polilaktidne kiseline i bakterijske nanoceluloze // VII. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula / Elvira Vidović (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2019. str. 33-33 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1024416 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Priprava i karakterizacija biokompozita na osnovi polilaktidne kiseline i bakterijske nanoceluloze
(Preparation and characterization of biocomposites on the base of polylactic acid and bacterial cellulose)
Autori
Mrkonjić, Nikolina ; Martinko, Gordana ; Govorčin Bajsić, Emi
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
VII. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula
/ Elvira Vidović - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2019, 33-33
ISBN
978-953-6894-70-3
Skup
VII. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula: Eko-dizajn za kružno gospodarstvo
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.09.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bakterijska nanoceluloza, polilaktidna kiselina, biokompoziti, biomedicinska primjena
(bacterial nanocellulose, polylactic acid, biocomposite, biomedical application)
Sažetak
Bakterijska nanoceluloza (BNC) je jedinstven i obećavajući prirodni materijal koji zbog svoje biorazgradivosti, biokompatibilnosti, poroznosti, vlaknaste strukture i dobrih mehaničkih svojstava ima veliki potencijal za primjenu u biomedicini. Polilaktidna kiselina (PLA) svoje mjesto također pronalazi u medicini zbog svoje biorazgradivosti i netoksičnosti. Cilj ovog rada bio je pripraviti biokompozite miješanjem PLA, koja je hidrofobna i hidrofilne BNC. Provedena su ispitivanja u svrhu dobivanja PLA/BNC biokompozita kako bi se saznalo mogu li, kao nova vrsta materijala, pronaći svoje mjesto u biomedicini. Za karakterizaciju pripravljenog PLA/BNC biokompozita korištena je diferencijalna pretražna kalorimetrija (DSC), infracrvena spektroskopija FTIR-ATR, pretražna elektronska mikroskopija (SEM) te metoda testa bubrenja i mjerenje kontaktnog kuta s vodom te test zasijavanja stanica. Na temelju navedenih ispitivanja dobivene su promjene u strukturi i svojstvima tj. modifikacija svojstava PLA dodatkom BNC. DSC mjerenja pokazala su da dodatkom BNC u PLA dolazi do neznatnog pomaka Tg na više temperature što ukazuje na smanjenje pokretljivosti amorfne faze PLA dodatkom i smještanjem BNC u amorfnu fazu PLA. Dodatkom BNC dolazi do narušavanja kristalne strukture i smanjenja kristalnosti PLA/BNC biokompozita. Početak razgradnje pomaknut je na niže temperature u odnosu na čisti PLA što ukazuje na smanjenje toplinske stabilnosti PLA dodatkom BNC ovo ponašanje može se pripisati ranijem početku razgradnje BNC. Rezultati SEM analize za PLA/BNC biokompozit pokazuju poroznu, vlaknastu strukturu čemu je doprinijela struktura BNC. Na temelju provedenog testa zasijavanja stanica dobiveno je da je PLA/BNC biokompozit pogodan za prihvaćanje i rast humanih stanica, pa je prema tome potencijalno primjenjiv u regenerativnoj medicini i tkivnom inženjerstvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb