Pregled bibliografske jedinice broj: 1024023
Utjecaj globalizacije na internacionalizaciju javnih europskih sveučilišta
Utjecaj globalizacije na internacionalizaciju javnih europskih sveučilišta, 2018., doktorska disertacija, Fakultet političkih znanosti, Zagreb
CROSBI ID: 1024023 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj globalizacije na internacionalizaciju
javnih europskih sveučilišta
(The impact of globalisation on the
internationalisation of European public
universities)
Autori
Dagen, Tamara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet političkih znanosti
Mjesto
Zagreb
Datum
27.08
Godina
2018
Stranica
320
Mentor
Fink-Hafner, Danica
Ključne riječi
visoko obrazovanje ; globalizacija ; internacionalizacija ; europeizacija ; strategija internacionalizacije ; specifična strateška odrednica internacionalizacije ; uloga konteksta ; tradicija ; kultura i povijesna uloga države
(higher education ; globalisation ; internationalisation ; Europeanisation ; strategy of internationalisation ; specific strategic orientation of internationalisation ; the role of the context ; tradition ; culture and historical role of the country)
Sažetak
Cilj je doktorskoga rada bio istražiti utjecaj globalizacije na internacionalizaciju javnih europskih sveučilišta. Također, istraženo je da li razlike između nacionalnih konteksta (tradicija, kultura i povijesna uloga države) i načina na koji države upravljaju ekonomskom i financijskom krizom utječu na različit odabir strategija internacionalizacije javnih europskih sveučilišta te njihov odabir specifičnih strategija (niša) u ovom području. U radu su provedena dva empirijska istraživanja: (1) za istraživanje utjecaja globalizacije na internacionalizaciju javnih europskih sveučilišta provedena je komparativna analiza triju studija slučaja (tri javna sveučilišta – Beč, Lausanna i Granada u trima državama – Austrija, Španjolska, Švicarska) ; (2) s obzirom da u literaturi ne postoji suglasje o definicijama globalizacije, internacionalizacije i europeizacije u području visokoga obrazovanja (VO) i njihovim indikatorima, provedeno je empirijsko istraživanje putem delfi metode među ekspertima širom svijeta. Istraživanjem je utvrđen utjecaj globalizacije na internacionalizaciju javnih europskih sveučilišta te da su različiti nacionalni sustavi VO-a i pojedina sveučilišta na različit način odgovorili na promjene nastale djelovanjem zadnjega vala globalizacije, što je utjecalo i na njihove strategije internacionalizacije. Analizom nije utvrđena izravna poveznica između specifičnih strateških odrednica (niša) internacionalizacije i različitosti u tradiciji, kulturi i povijesnoj ulozi države u kojoj sveučilište djeluje, ali je utvrđena povezanost s nekim karakteristikama koje se mogu smatrati povijesnim, kulturalnim i tradicijskim 'ostacima' koncepata koji su danas ugrađeni u sveučilišne strategije. Utjecaj krize utvrđen je samo na Sveučilištu u Granadi i u Španjolskoj. Rad je pridonio konsolidaciji minimalnih definicija triju pojmova i njihovih indikatora u VO-u te je dao uvid u specifičnosti politika internacionalizacije visoko rangiranih javnih europskih sveučilišta, što se dalje može provjeravati kvantitativnim metodama na većem broju slučajeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija