Pregled bibliografske jedinice broj: 1023035
Mikrostruktura elektroispredenih nanovlakana oksida željeza
Mikrostruktura elektroispredenih nanovlakana oksida željeza, 2019., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1023035 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mikrostruktura elektroispredenih nanovlakana
oksida željeza
(Microstructure of the electrospun iron oxide
nanofibres)
Autori
Radić, Gabrijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
27.09
Godina
2019
Stranica
69
Mentor
Kraljić Roković, Marijana ; Petrović, Željka
Ključne riječi
Elektroispredanje ; hematit ; hidrotermalna sinteza ; rGO ; superkondenzator
(electrospinning ; hematite ; hydrothermal synthesis ; rGO ; supercapacitor)
Sažetak
U ovom radu istražena su morfološka, mikrostrukturna, poluvodička i električna svojstva vlakana hematita (α-Fe2O3) dobivenih procesom elektroispredanja pri tri različita protoka prekursorske otopine ; 1, 5 ml h-1, 1, 0 ml h-1, 0, 5 ml h-1 i termičkom obradom na 700 °C, 1 h. Rezultati dobiveni EDS, ATR-FTIR, XRD i UV metodama potvrdili su da su dobivena čista α-Fe2O3 vlakna. SEM snimke hematitnih vlakana pokazale su kako njihova veličina (promjer) ovisi o protoku, tj. smanjuje se smanjenjem protoka. Električna svojstva α-Fe2O3 vlakana ispitana su metodom četiri točke, a korištenjem Taucova postupka utvrđeno je kako materijal posjeduje poluvodička svojstva. Loša električna provodnost usmjerila je istraživanje prema stvaranju kompozitnog materijala koji bi imao poboljšana elektrokemijska svojstva. U tu je svrhu hidrotermalnom metodom sintetiziran kompozitni materijal α-Fe2O3/reducirani grafenov oksid (rGO) iz otopina grafenova oksida (GO) i ekstrakta lista masline (ELM) u koje su dispergirana hematitna vlakna. Za ovu namjenu korištena su hematitna vlakna dobivena pri protoku 1, 0 ml h-1. Navedeni postupak provodio se pri pH 4 i pH 10, a dobiveni su kompozitni hidrogelovi. Za svaki uzorak kompozita sintetiziran je i pripadajući referentni rGO hidrogel koji nije sadržavao hematitna vlakna. Za uzorke kompozita α- Fe2O3/rGO i referentne uzorke rGO provedena je strukturna, morfološka i elektrokemijska karakterizacija. Ugradnja α- Fe2O3 vlakana u kompozit potvrđena je SEM i XRD rezultatima, a utvrđeno je i da su vlakna smanjila aglomeraciju listova rGO. Kako bi se provela elektrokemijska mjerenja sastavljeno je 6 simetričnih superkondenzatora koji su ispitani cikličkom voltametrijom (CV), elektrokemijskom impedancijskom spektroskopijom (EIS) i kronopotenciometrijom. Dobiveni rezultati pokazali su pozitivan utjecaj α-Fe2O3 vlakana na kapacitivna svojstva kompozitnog materijala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-8825 - Elektrokemijski superkondenzator visoke snage i velikog sadržaja energije za primjenu u električnim vozilima (ESUP-CAP) (Mandić, Zoran, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
HRZZ-IP-2016-06-8254 - Nastajanje i svojstva 1D α-Fe2O3 nanostruktura dopiranih odabranim metalnim ionima (1D-DopedFeOX) (Krehula, Stjepko; Ristić, Mira, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb