Pregled bibliografske jedinice broj: 1022912
Uklanjanje farmaceutika iz retentata reverzne osmoze
Uklanjanje farmaceutika iz retentata reverzne osmoze, 2019., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1022912 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uklanjanje farmaceutika iz retentata reverzne osmoze
(Removal of pharmaceuticals from reverse osmosis retentate)
Autori
Babić, Bruna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
27.09
Godina
2019
Stranica
55
Mentor
Dolar, Davor
Ključne riječi
reverzna osmoza, nanofiltracija, retentat, mebendazol, adsorpcija, fotoliza
(reverse osmosis, nanofiltration, retentate, mebendazole, adsorption, photolysis)
Sažetak
Prisutnost farmaceutika u okolišu svakodnevno raste zbog sve veće primjene u zdravstvu i veterini, a većina se ispušta kontinuirano putem kanalizacijskog sustava te ih je zbog njihovog negativnog utjecaja na okoliš neophodno učinkovito ukloniti. Membranske tehnologije pokazale su se učinkovite u uklanjanju farmaceutika iz otpadnih voda, ali jedan od problema membranskih tehnologija je zbrinjavanje retentata (koncentrata). Onečišćenja u retentatu mogu imati utjecaj na ekosustav i kvalitetu vode u blizini mjesta njegovog odlaganja. U ovom radu ispitivano je uklanjanje antihelmintika (mebendazola) iz retentata adsorpcijom na granuliranom aktivnom ugljenu i fotolitičkom razgradnjom. Osim procesa adsorpcije i fotolitičke razgradnje, ispitana je i učinkovitost procesa membranske separacije mebendazola iz vode RO/NF membranama (XLE, NF90, NF270). Učinkovitost uklanjanja farmaceutika iz vode ovisilo je o veličini pora membrane i veličini farmaceutika, o interakcijama između farmaceutika i membrane, te fizikalno-kemijskim karakteristikama farmaceutika. Pokazano je da je mehanizam isključenja prema veličini dominantan mehanizam. Rezultatima FTIR analize utvrđeno je postojanje interakcija između membrane i farmaceutika, posebno kod membrana većih pora i većeg protoka. Dokazano je da manja brzina protoka i veća visina fiksnog aktivnog ugljena omogućuje bolju adsorpciju prilikom kolonske adsorpcije zbog većeg broja adsorpcijskih mjesta i boljeg kontakta adsorbensa i adsorbata. Fotolitička razgradnja farmaceutika ispitana je djelovanjem umjetne Sunčeve svjetlosti tijekom 2 i 24 h za različite koncentracije, međutim nije došlo do potpune razgradnje mebendazola te je došlo do nastajanja nove razgradne komponente.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-PKP-2016-06-8522 - Izravna oporaba komunalne otpadne vode za navodnjavanje membranskim tehnologijama (ReHOHMem) (Dolar, Davor, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Davor Dolar
(mentor)