Pregled bibliografske jedinice broj: 1018003
Suvremeni homo politicus u izradi propisa
Suvremeni homo politicus u izradi propisa // Identiteti - kulture - jezici, Godišnjak Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru: „Quo vadis, homo: multidisciplinarni pristupi suvremenom čovjeku“ / Barbarić, Dražen ; Brekalo, Miljenko ; Buntić, Mate ; Dümmel, Karsten ; Iličić, Gordana ; Jakovljević, Miro ; Krešić, Katica ; Musić, Ivica ; Odak, Marko ; Sabljić-Vujica, Jelena ; Vlaisavljević, Ugo (ur.).
Mostar: Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, 2019. str. 102-118 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1018003 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suvremeni homo politicus u izradi propisa
(A contemporary homo politicus in drafting regulations)
Autori
Struić, Gordan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Identiteti - kulture - jezici, Godišnjak Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru: „Quo vadis, homo: multidisciplinarni pristupi suvremenom čovjeku“
/ Barbarić, Dražen ; Brekalo, Miljenko ; Buntić, Mate ; Dümmel, Karsten ; Iličić, Gordana ; Jakovljević, Miro ; Krešić, Katica ; Musić, Ivica ; Odak, Marko ; Sabljić-Vujica, Jelena ; Vlaisavljević, Ugo - Mostar : Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, 2019, 102-118
ISBN
97723037449
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija Identiteti – kulture – jezici: „Quo vadis, homo: multidisciplinarni pristupi suvremenom čovjeku“
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 08.06.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
suvremeni politički čovjek ; savjetovanje s javnošću ; pravosuđe ; propisi
(contemporary political man ; public consultation ; justice ; regulations)
Sažetak
Polazeći od shvaćanja pojedinih autora o temeljnoj krizi u kojoj se nalazi suvremeni homo politicus i tvrdnje da građani postaju sve više pasivni primatelji političkih sadržaja, a sve manje aktivni sudionici političkog procesa, u ovom radu nastoji se istražiti utemeljenost takvog shvaćanja putem analize izvješća o provedenom savjetovanju koja su objavljena na središnjem državnom internetskom portalu za savjetovanje s javnošću (e-Savjetovanja), kao jednom od načina participacije javnosti u postupku izrade zakona, drugih propisa i akata u Republici Hrvatskoj, od pokretanja tog portala 2015. do danas. Pod pretpostavkom da materija pravosudnog sustava, o čijem se funkcioniranju bilježi negativno opće mišljenje javnosti, djeluje poticajno na javnost da prilikom savjetovanja izloži svoje komentare (prijedloge i mišljenja), predmet istraživanja čine izvješća o provedenom savjetovanju iz područja pravosuđa. U radu se polazi od teze da se broj komentara i njihovih podnositelja koji sudjeluju u savjetovanju s javnošću u postupku izrade zakona, drugih propisa i akata kontinuirano povećava te da nije riječ o smanjujućem interesu javnosti za participacijom u tom postupku. Nakon prvoga, uvodnog dijela rada, u drugom dijelu nastoji se ukratko izložiti teorijska polazišta participacije javnosti u postupku donošenja političkih odluka, nakon čega se u trećem dijelu rada izlaže važeći normativni okvir savjetovanja s javnošću u postupku izrade zakona, drugih propisa i akata u Republici Hrvatskoj. Nakon što se u četvrtom dijelu analiziraju dostupna izvješća o provedenim savjetovanjima o nacrtima zakona, drugih propisa i akata iz područja pravosuđa, u petom dijelu rada pristupa se zaključnim razmatranjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Politologija, Sociologija