Pregled bibliografske jedinice broj: 1016411
Identitet suvremenog sestrinstva s osvrtom na percepciju profesije u javnosti
Identitet suvremenog sestrinstva s osvrtom na percepciju profesije u javnosti // »Raziskovanje študentov zdravstvenih ved prispeva k zdravju in razvoju sodobne družbe« / Čuček Trifković, Klavdija ; Mlakar, Ines (ur.).
Maribor: Univerza v Mariboru, 2019. str. 403-411 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1016411 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Identitet suvremenog sestrinstva s osvrtom na percepciju profesije u javnosti
(The contemporary nursing identity with a view of public perception of the profession)
Autori
Marković, Maja ; Vincek, Valentina ; Neuberg, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
»Raziskovanje študentov zdravstvenih ved prispeva k zdravju in razvoju sodobne družbe«
/ Čuček Trifković, Klavdija ; Mlakar, Ines - Maribor : Univerza v Mariboru, 2019, 403-411
Skup
11. Študentska konferenca s področja zdravstvenih ved z mednarodno udeležbo
Mjesto i datum
Maribor, Slovenija, 24.05.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
suvremeno sestrinstvo, identitet profesije, javna percepcija
(nursing, education of nurses, public perception)
Sažetak
Novostečene kompetencije i funkcije medicinskih sestara/tehničara, te sve složenije potrebe korisnika zdravstvenih usluga dovele su do znatnog proširenja obujma sestrinskog posla. Unatoč spomenutom, sestrinstvo je i dalje okovano tradicijskim i arhaičnim idejama o ulozi koju zauzima unutar zdravstvenog sustava i društva. Provedenim istraživanjem željelo se utvrditi javno mišljenje o sestrinstvu u Republici Hrvatskoj, te o faktorima koji utječu na razvoj i oblikovanje profesionalnog identiteta medicinskih sestara/tehničara. Anketni upitnik »Percepcija profesije sestrinstva u javnosti« kreiran je pomoću mrežnih alata za izradu obrazaca i provedbu anketa. Istraživanje je provedeno od 22. lipnja do 6. srpnja 2018. na portalu internetske socijalne mreže. U istraživanju je sudjelovalo 872 osoba od 16 do 69 godina, prosječne dobi od 30, 93 godina. Anketni upitnik je bio anoniman, a sudjelovanje dobrovoljno. Prikupljeni podaci su analizirani u IBM SPSS 23 statističkom programu. Dobiveni rezultati ukazuju na to da većina sudionika, njih 364 (41, 7%) sestrinsku profesiju primarno doživljava kao istinski poziv. U ispitivanju doživljaja područja rada medicinskih sestara/tehničara, 462 (50%) sudionika smatra da je zdravstvena njega sestrinsko autonomno područje djelovanja, a njih 322 (36, 9%) smatra da su zdravstvena njega i njega bolesnika dva pojma koja označavaju istu stvar. Većina, točnije 553 (63, 4%) sudionika smatra da bi medicinske sestre/tehničari trebali obavezno imati završen preddiplomski studij sestrinstva, dok 319 (36, 6%) sudionika smatra da ne treba mijenjati način obrazovanja i da su dovoljne kompetencije stečene na razini srednjoškolskog strukovnog obrazovanja. Rezultati provedene studije ukazuju na postojanje pozitivnih i nestereotipnih stavova hrvatske javnosti prema sestrinskoj profesiji. Uspoređujući dobivene rezultate sa stranim istraživanjima slične tematike (Takase et al., 2002), (Kelly et al., 2012), (Kemmer i Silva, 2007), (Takase et al., 2006), (Kalisch i Kalisch, 1983) može se uočiti diskrepancija u stavovima i percepciji sestrinstva. S obzirom na to da javni stav utječe na sve što profesija radi ili tek želi postići, hrvatskom sestrinstvu osigurani su temelji koji mogu dovesti do uspostave potpunog profesionalnog statusa i priznanja sestrinske profesije.
Izvorni jezik
Hrvatski