Pregled bibliografske jedinice broj: 1014887
GENEZA I ZNAČAJKE EOLSKIH NASLAGA PODRAVINE
GENEZA I ZNAČAJKE EOLSKIH NASLAGA PODRAVINE // ĐURĐEVAČKI PIJESCI - GENEZA, STANJE I PERSPEKTIVE / Bašić, Ferdo ; Feletar, Dragutin (ur.).
Koprivnica: HRVATSKA AKADEMIJA ZNANOSTI I UMJETNOSTI, Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Koprivničko-križevačke županije u Križevcima, 2017. str. 3-3 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1014887 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
GENEZA I ZNAČAJKE EOLSKIH NASLAGA PODRAVINE
(Genesis and characteristics of aeolian sediments of Podravina)
Autori
Galović, Lidija ; Posilović, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
ĐURĐEVAČKI PIJESCI - GENEZA, STANJE I PERSPEKTIVE
/ Bašić, Ferdo ; Feletar, Dragutin - Koprivnica : HRVATSKA AKADEMIJA ZNANOSTI I UMJETNOSTI, Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Koprivničko-križevačke županije u Križevcima, 2017, 3-3
Skup
ĐURĐEVAČKI PIJESCI - GENEZA, STANJE I PERSPEKTIVE
Mjesto i datum
Đurđevac, Hrvatska, 29.06.2017. - 30.06.2017
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Đurđevački pijesci ; eolski transport ; dine ; paleotla
Sažetak
Izdizanje Alpa tijekom Alpske orogeneze rezultiralo je i intenzivnom erozijom izdignutog gorja te gravitacijskim transportom materijala u niže prostore. Tijekom Pleistocena izmjenjuju se razdoblja zahlađenja i zatopljenja. Za vrijeme glacijala (stadijala) voda je nakupljana na Alpama u formi leda, a povećanje volumena leda u odnosu na vodu od 11% dovodilo je do intenzivnog drobljenja i mrvljenja stijena. Za vrijeme interglacijala (interstadijala) taj se led otapao te se zdrobljeni i smrvljeni materijal spuštao novonastalim rijekama, pa tako i Dravom, u nizinu. Bujične poplave omogućile su taloženje aluvijalnog sedimenta široke Dravske doline, a naglo sniženje reljefa uzrokovalo je meandriranje Drave, promjene korita i pretaloživanje riječnih sedimenata. Lakše čestice veličine praha i gline rijeka, čija je potencijalna energija u Podravskoj nizini znatno manja, odnosi nizvodno. Uz to, za vrijeme zahlađenja i smrzavanja vegetacije, sjeverozapadni vjetrovi otpuhuju praškasti i glinoviti materijal. Navedeni procesi prirodne separacije rezultirali su akumulacijom srednje sortiranih pijesaka s povišenim postotkom teške mineralne frakcije (7 – 54%). U lakoj frakciji dominira kvarc, a u teškoj granat. Tijekom Holocena, koji je posljednji interstadijal i traje posljednjih 10-ak tisuća godina, taj pijesak je pretaložen vjetrom stvarajući dine koje na taj način putuju. Smjerovi putovanja dina mogu se »iščitati« na izdancima. Budući da je za vrijeme sušnih godina, zbog mineralnog i granulometrijskog sastava, pijesak bio nepogodan za zakorijenjivanje, »osvajao je« nova područja i gušio već postojeću vegetaciju. Nedavno je preliminarnim istraživanjima uzorkovano paleotlo tipa černozem, koje je dokaz da je tijekom Holocena bilo vlažnih toplih razdoblja u kojima dine nisu putovale. Rezultate datiranja tog paleotla usporedit ćemo s povijesnim podacima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-4425 - Standardizacija i primjenjena istraživanja kvartarnih sedimenata Hrvatske (SAPIQ) (Galović, Lidija, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
181-1811096-1093 - Osnovna geološka karta Republike Hrvatske 1:50.000 (Belak, Mirko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski geološki institut