Pregled bibliografske jedinice broj: 1014789
Anamneza i dijagnostički postupci u restaurativnoj dentalnoj medicini, razvojne anomalije zuba, procjena stanja tvrdih zubnih tkiva
Anamneza i dijagnostički postupci u restaurativnoj dentalnoj medicini, razvojne anomalije zuba, procjena stanja tvrdih zubnih tkiva // Restaurativna dentalna medicina / Tarle, Zrinka (ur.).
Zagreb: Medicinska naklada, 2019. str. 12-65
CROSBI ID: 1014789 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Anamneza i dijagnostički postupci u restaurativnoj
dentalnoj medicini, razvojne anomalije zuba,
procjena stanja tvrdih zubnih tkiva
(Anamnesis and diagnostic procedures in restorative
dental medicine, tooth anomalies, evaluation of
hard dental tissues)
Autori
Klarić Sever, Eva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Restaurativna dentalna medicina
Urednik/ci
Tarle, Zrinka
Izdavač
Medicinska naklada
Grad
Zagreb
Godina
2019
Raspon stranica
12-65
ISBN
978-953-176-907-5
Ključne riječi
anamneza ; dijagnoza ; tvrda zubna tkiva ; anomalije
(anamnesis ; diagnosis ; hard dental tissues ; anomalies)
Sažetak
Pravilno provođenje anamneze i postavljanje ispravne dijagnoze u restaurativnoj dentalnoj medicini te u skladu s time odabir pravilne terapije preduvjet je svakog jednostavnijeg, ali i složenijeg zahvata. Prepoznati anamnezu i dijagnostiku kao dio plana liječenja podrazumijeva poznavanje osnovnih koraka u dijagnostičkom postupku i njihovo razumijevanje. Anamneza je upoznavanje s pacijentom i njegovim cjelokupnim zdravstvenim stanjem. Anamneza se uzima usmeno, razgovorom s pacijentom, a pri tome mogu pomoći posebno izrađeni anamnestički listići. Osim provedene anamneze za postavljanje konačne dijagnoze potrebno je provesti klinički pregled, koji se sastoji od ekstraoralnog i intraoralnog pregleda, a koji uključuje kliničke testove: inspekciju, palpaciju, perkusiju, pomičnost zuba, sondiranje parodonta, transiluminaciju, testove vitalnosti pulpe (termičke testove, električne testove), zagrizni test, test anestezijom i test bušenja kaviteta. Prilikom kliničkog pregleda, postavljanja dijagnoze i procjene budućeg terapijskog zahvata potrebno je procijeniti i postojeće ispune u ustima. Pri tome treba obratiti pozornost na: strukturu ispuna i njegov integritet, rubne pukotine, anatomski oblik, odnos s parodontom, okluzalni i aproksimalni kontakt i estetski izgled. U ovome poglavlju obradit će se i područje razvojnih anomalija zuba koje uključuju poremećaje u broju, veličini, obliku, strukturi i boji zuba. Osim lezija uzrokovanih karijesom vrlo su česte i nekarijesne sklerotične lezije tvrdih zubnih tkiva, koje su ozbiljan problem u stomatološkoj praksi, ne samo zbog svoje učestalosti nego i zbog etiologije i dijagnoze, ali i izbora restaurativne terapije. Složena etiologija te zajednički učinci različitih mehanizama trošenja uz njihovo dulje djelovanje uvjetuju da se klinički teško razlikuju pojedini procesi trošenja tvrdih zubnih tkiva. Za klinički uspjeh važno je pravodobno dijagnosticirati mehanizam koji je prouzročio gubitak zubnoga tkiva zbog predvidivosti daljnjih zbivanja s obzirom na to koji su zahvati planirani tijekom oralne rehabilitacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina