Pregled bibliografske jedinice broj: 1013274
Pilot projekt e-Škole: Primjena IKT-a u kontekstu učenika s teškoćama u razvoju.
Pilot projekt e-Škole: Primjena IKT-a u kontekstu učenika s teškoćama u razvoju. // Kvaliteta života kroz životni vijek: Izazovi i preporuke / Brajša-Žganec, Andreja ; Penezić Zvjezdan ; Tadić Vujčić, Maja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2018. str. 102-102 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1013274 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pilot projekt e-Škole: Primjena IKT-a u kontekstu
učenika s teškoćama u razvoju.
(Pilot project e-School: Application of ICT in the
context of students with disabilities.)
Autori
Martinac Dorčić, Tamara ; Kalebić Maglica, Barbara ; Miletić, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Kvaliteta života kroz životni vijek: Izazovi i preporuke
/ Brajša-Žganec, Andreja ; Penezić Zvjezdan ; Tadić Vujčić, Maja - Zagreb : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2018, 102-102
ISBN
978-953-55079-7-0
Skup
26. godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Kvaliteta života kroz životni vijek: izazovi i preporuke
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 07.11.2018. - 10.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
IKT ; digitalne kompetencije ; učenici s teškoćama
(ICT ; digital competencies ; students with disabilities)
Sažetak
Jedan od ciljeva provedbe projekta e-Škole odnosi se na utvrđivanje utjecaja provedbe projekta na razvoj digitalnih kompetencija učenika te na stavove i iskustva učenika vezane uz informacijsko-komunikacijsku tehnologiju (IKT), uključujući učenike s teškoćama. U sklopu ovog cilja istraživanja formuliran je i cilj koji se odnosi na utvrđivanje potreba učenika s teškoćama za specijaliziranom opremom. Ciljna skupina ovog dijela istraživanja je specijalizirana osnovna škola - Centar za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice. Digitalne kompetencije, stavovi i iskustva vezani uz IKT kod učenika s poteškoćama u razvoju u okviru ovog projekta ispitani su kvantitativnim metodama (kroz procjene učenika od strane roditelja i nastavnika) i kvalitativnim metodama istraživanja, kroz fokus grupe u kojima su sudjelovali djelatnici Centra. Kroz fokus grupe dodatno su prikupljeni podaci o korištenju IKT-a u pripremi za nastavu i u nastavi te o potrebi za korištenjem specijalizirane opreme i programa. Ispitivanje je provedeno u dva navrata: na početku i na kraju provedbe projekta. Neki od rezultata dobivenih kroz fokus grupe s djelatnicima pokazuju da djelatnici kao i u prvom ispitivanju vide mnogobrojne prednosti korištenja IKT-a u učenju i poučavanju (npr. bolja motiviranost učenika, dostupnost raznolikih sadržaja, lakša prilagodba materijala i sadržaja, vizualizacija i preglednost sadržaja itd.) te puno manje nedostataka nego u inicijalnom ispitivanju te smatraju da su neki nedostaci, iako postoje, zapravo pod kontrolom nastavnika. Sudionici u završnom, kao i u početnom ispitivanju, ističu potrebu za dovoljnim brojem specijaliziranih tipkovnica i miševa, IKT uređaja i opreme, komunikatora te potrebu za zaštitom opreme od mogućeg uništavanja i digitalnim udžbenicima. Rezultati kvantitativnog prikupljanja podataka pokazuju da se učenici rijetko bave IKT aktivnostima u školi, a najučestalija aktivnost u početnom mjerenju je traženje i korištenje zabavnih sadržaja i igranje igrica. Uz navedene aktivnosti, u završnom mjerenju najučestalija aktivnost je učenje uz pomoć edukativnih programa, igara i kvizova. Prema procjenama nastavnika i roditelja, učenici nemaju izražene pozitivne stavove prema korištenju IKT-a niti u početnom niti u završnom mjerenju. Roditelji i nastavnici različito procjenjuju digitalne kompetencije djece pri čemu su roditelji skloniji procjenjivati da njihovo dijete posjeduje određenu digitalnu kompetenciju u odnosu na nastavnike.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka