Pregled bibliografske jedinice broj: 1011063
Značaj i primjena umjetnosti u sestrinskome radu
Značaj i primjena umjetnosti u sestrinskome radu // Zdravje kot vseživljenska in trajnostna vrednota / Železnik, Danica ; Železnik, Uroš (ur.).
Slovenj Gradec: Visoka šola za zdravstvene vede, 2019. str. 86-92 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1011063 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značaj i primjena umjetnosti u sestrinskome radu
(The significance and application of art in Nursing)
Autori
Canjuga, Irena ; Neuberg, Marijana ; Železnik, Danica ; Novak, Valentina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zdravje kot vseživljenska in trajnostna vrednota
/ Železnik, Danica ; Železnik, Uroš - Slovenj Gradec : Visoka šola za zdravstvene vede, 2019, 86-92
ISBN
978-961-94351-4-4
Skup
9. znanstvena konferenca z mednarodno udeležbo s področja zdravstvenih in socialnih ved "Zdravje kot vseživljenjska in trajnostna vrednota" = 9th scientific conference with international participation in the field of health and social sciences "Health as a lifelong and sustainable value"
Mjesto i datum
Slovenj Gradec, Slovenija, 16.05.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sestrinstvo ; empatija ; umjetnost , zdravstvena njega
(nursing ; empathy ; art ; health care)
Sažetak
Umjetnost i umjetnički izričaj oduvijek je postojao i postoji u svim kulturama. Umjetnost je nadređena vještina koja se može naučiti promatranjem, proučavanjem i praksom. Pomoću umjetnosti moguće je opisati objekte, događaje i trenutke, ali također pomoću umjetnosti mogu se izraziti osjećaji, misli i stavovi. Edgar H. Schein ističe da nas umjetnost i umjetnici potiču da “više vidimo”, “više čujemo” i “više osjetimo” od onoga što se događa u nama i oko nas. S obzirom da je zdravstvena njega autonomno područje rada medicinske sestre i definira se kao primjena znanosti i umijeća (science and art) koja se bavi praksom, istraživanjem i teorijom, u svome svakodnevnome radu s pacijentima medicinske sestre bi trebale razviti visoku razinu samosvijesti, procjenu događaja, te sposobnosti nošenja s vlastitim emocijama. Upravo umjetnost potiče razumijevanje pacijentovih emocija i refleksiju tih emocija kako bi zdravstvena njega pacijenta bila što učinkovitija. Barbara Carper jedna od teoretičarki u sestrinstvu odredila je četiri temeljna obrasca znanja u sestrinstvu: empirijsko znanje (znanost u zdravstvenoj njezi), estetsko znanje (umjetnost u zdravstvenoj njezi), moralno znanje (etika sestrinstva) i osobno znanje (terapeutsko korištenje osobnosti). U ovome radu objasniti ćemo svaki obrazac znanja prema Carper ali naglasak ćemo staviti na estetska znanja i primjenu istih u radu medicinske sestre.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica