Pregled bibliografske jedinice broj: 1010925
Javne politike kao zajedničko dobro. Istraživanje mogućnosti političke emancipacije u uvjetima smanjenja građanskih sloboda u Hrvatskoj
Javne politike kao zajedničko dobro. Istraživanje mogućnosti političke emancipacije u uvjetima smanjenja građanskih sloboda u Hrvatskoj // Etnološka tribina : godišnjak Hrvatskog etnološkog društva, 48 (2018), 41; 144-158 doi:10.15378/1848-9540.2018.41.04 (domaća recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1010925 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Javne politike kao zajedničko dobro. Istraživanje mogućnosti političke emancipacije u uvjetima smanjenja građanskih sloboda u Hrvatskoj
(Public Politics as Commons. Investigating the Possibilities of Political Emancipation in the Conditions of Narrowed Civil Liberties in Croatia)
Autori
Đurin, Sanja
Izvornik
Etnološka tribina : godišnjak Hrvatskog etnološkog društva (0351-1944) 48
(2018), 41;
144-158
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
politika seksualnosti ; upravljanje ; prekarnost ; zajednička dobra ; LGBTIQ ; Hrvatska
(politics of sexuality, governmentality, precarity, commons, LGBTIQ, Croatia)
Sažetak
U suvremenim teorijama društva sve se češće može naići na tvrdnje da u neoliberalnim uređenjima javni politički prostor nestaje ili se sve više sužava te da se nastoji izgraditi političnost građana utemeljena na patriotizmu i nekritičkom stavu prema radu vlasti. Biopolitičke strukture neoliberalnih režima stvaraju i koriste se nepovoljnim društveno-ekonomskim uvjetima, općom prekarnošću, nestabilnim uvjetima rada i života te komodifikacijom roba i usluga kako bi disciplinirale građane, učinile ih poslušnima i nekritičnima, kako bi upravljale njima. Procesi sužavanja političkih sloboda vidljivi su u brojnim zemljama danas, pa tako i u Hrvatskoj, i to posebno na području reproduktivnih prava i sloboda seksualnih i rodnih manjina. S druge strane, javljaju se novi oblici organiziranja građanstva kojima se pokušava spriječiti sužavanje stečenih građanskih sloboda. U ovom radu autorica se pita može li se nacionalnim politikama seksualnosti pristupiti kao zajedničkom dobru (commons) kojim upravljaju građani. Može li se time postići ono čemu teže queer politike, a to je da se sferu intimnog i seksualnog života građana učini slobodnom od državne i institucionalne kontrole, a da se istovremeno građanstvu vrati političnost?
Izvorni jezik
Hrvatski
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus