Pregled bibliografske jedinice broj: 1010180
Programi tjelesne aktivnosti u smanjenju apsentizma, prezentizma i povećanju radne produktivnosti
Programi tjelesne aktivnosti u smanjenju apsentizma, prezentizma i povećanju radne produktivnosti // 2. konferencija zdravstvene kineziologije 'Mjesto i uloga tjelesne aktivnosti u praksi obiteljske medicine', Zbornik radova / Heimer, Stjepan (ur.).
Zagreb: Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), 2018. str. 95-106 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1010180 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Programi tjelesne aktivnosti u smanjenju apsentizma, prezentizma i povećanju radne produktivnosti
(Programs of physical activity in reducing absenteeism, presentism and increasing work productivity)
Autori
Bubaš, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
2. konferencija zdravstvene kineziologije 'Mjesto i uloga tjelesne aktivnosti u praksi obiteljske medicine', Zbornik radova
/ Heimer, Stjepan - Zagreb : Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), 2018, 95-106
ISBN
978-953-7031-79-4
Skup
2. konferencija zdravstvene kineziologije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.10.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
prevencija ; tjelesna aktivnost ; apsentizam ; prezenteizam ; radna produktivnost
(prevention ; physical activity ; absenteeism ; presentism ; work productivity)
Sažetak
Tijekom protekla dva desetljeća razumijevanje načina na koji zdravlje zaposlenika utječe na radnu učinkovitost znatno je napredovalo. Sada postoji velik broj dokaza koji povezuju rizične čimbenike oštećenja zdravlja radnika i posljedične financijske troškove za poslodavca. Taj se odnos uglavnom definira gubitkom produktivnosti uzrokovanog apsentizmom ili prezentizmom. Apsentizam, definiran kao vrijeme izbivanja s posla zbog bolesti ili invaliditeta, ima financijske implikacije koje se lako daju izračunati i povezuju se sa smanjenom produktivnosti. Prezentizam je nešto složenija pojava jer se odnosi na vrijeme provedeno na poslu s istodobno nižom radnom učinkovitošću što je često teže mjeriti. Ovaj nedostatak učinkovitosti na radnom mjestu može biti posljedica mentalnih ili tjelesnih zdravstvenih problema, a poslodavci ga često podcjenjuju. Apsentizam i prezentizam su snažno povezani s nezdravim životnim navikama zaposlenika. Dobri primjeri loših životnih navika su pretilost i nesanica a česta je i depresija kao najčešći poremećaj mentalnog zdravlja. Osim spone s apsentizmom i prezentizmom, istraživanja su pokazala i to da su mnogi nezdravi uzorci ponašanja, povezani sa smanjenom radnom učinkovitošću, podložni promjeni. Istraživanja koja su pratila provedbu programa promocije zdravlja na radnom mjestu dizajniranih posebno za rješavanje navedenih loših navika često su pokazala kao rezultat intervencije poboljšano zdravstveno stanje ispitanika i posljedično smanjenje apsentizma i prezentizma. Veće razumijevanje uzročne veze između zdravstvenog statusa zaposlenika i mjerenja radnog učinka rezultiralo je stalnim i održivim rastom ulaganja u programe promocije zdravlja na radnom mjestu usmjerene na zdravlje i dobrobit zaposlenika. Programi promocije zdravlja, nekoć smatrani „poželjnim dodatkom“ sada su ključni za globalne investicije i strategije upravljanja ljudskim resursima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Kineziologija