Pregled bibliografske jedinice broj: 1010075
Baštinska građa Župe sv. Mihaela Arkanđela u osječkoj Tvrđi: ishodište kulturnoga pamćenja grada
Baštinska građa Župe sv. Mihaela Arkanđela u osječkoj Tvrđi: ishodište kulturnoga pamćenja grada // Diacovensia : teološki prilozi, 27 (2019), 2; 285-305 doi:10.31823/d.27.2.3 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1010075 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Baštinska građa Župe sv. Mihaela Arkanđela u osječkoj Tvrđi: ishodište kulturnoga pamćenja grada
(Cultural Heritage Materials of St. Michael the Archangel’s Parish Church in the Osijek Tvrđa (Fortress): The Source of the City’s Cultural Memory)
Autori
Mesić, Hrvoje
Izvornik
Diacovensia : teološki prilozi (1330-2655) 27
(2019), 2;
285-305
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
župni arhiv ; Nutarnji grad ; figure sjećanja ; digitalna konvergencija ; katalogizacija ; pamćenje grada ; kulturna baština
(parish archives ; the Inner City ; memory figures ; digital convergence ; cataloguing ; the city memory ; cultural heritage)
Sažetak
Identitet Tvrđe čine zbirke memorije kulturno- povijesnih identiteta očuvanih u baštinskim institucijama. Djelatnost je baštinskih ustanova, s područja javnoga pamćenja, utjelovljenje prostorne i simboličke uključenosti otvorenoga grada i društva. Baštinske se institucije nalaze u središtu kulturne i tehnološke konvergencije koja se identificira u trima glavnim trendovima: digitalna konvergencija, digitalna komunikacija i digitalna odgovornost. Suvremenom informacijskom tehnologijom i procesom digitalizacije važno je osigurati vidljivost i dostupnost gradiva unutar nevidljivih i zatvorenih prostora Tvrđe. Takav je i arhiv Župe sv. Mihaela Arkanđela u osječkoj Tvrđi koji se, kao prenositelj kulturnoga identiteta, hotimice zaboravlja. On je mjesto sjećanja u kojem se predodžbe o povijesti, prošlosti ili tradiciji materijaliziraju i pohranjuju. Arhivska je građa župe prvorazredni povijesni izvor za razumijevanje građanskoga i vjerskoga života grada te stvaranje kulturne slike prostora na prijelazu iz 19. u 20. st. i prvu polovicu 20. stoljeća. U postupku digitalne konvergencije i katalogizacije koristit će se fotografije, spomenica, smrtovnice i arhivski dokumenti koji označavaju grad kao dokument. Baštinska građa bit će digitalizirana i katalogizirana prema međunarodnom standardu Cataloging Cultural Objects s pripadajućim opisnim i administrativnim metapodatcima. Standard CCO, osim što nudi smjernice za opis predmeta kulturne baštine, može poslužiti i kao model organizacije informacija i izrade relacijske baze podataka u baštinskim crkvenim arhivima. Radom će se dokazati i zaključiti da je arhiv Župe sv. Mihaela baštinska institucija, odnosno ishodište kulturnoga pamćenja prostora te čuvar osobnoga i kolektivnoga identiteta osječkog Nutarnjeg grada.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Filologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus