Pregled bibliografske jedinice broj: 100966
Obezbojavanje bojila fenton i fenton ultrazvučnim postupkom
Obezbojavanje bojila fenton i fenton ultrazvučnim postupkom // XVII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : sažeci = Abstracts / Visković, Ivan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2001. str. 266-26 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 100966 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obezbojavanje bojila fenton i fenton ultrazvučnim postupkom
(Decolorization of Dyes using Fenton and Fenton Ultrasonic Irradiation Treatment)
Autori
Parac-Osterman, Đurđica ; Karaman, Boris ; Horvat, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : sažeci = Abstracts
/ Visković, Ivan - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2001, 266-26
ISBN
953-6894-05-X
Skup
Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera (17 ; 2001)
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 10.06.2001. - 13.06.2001
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bojila; obezbojavanje; fenton reagens
(dyestuffs; decolorization; Fenton reagent)
Sažetak
Obojene otpadne vode tekstilne industrije nisu samo subjektivno negativna ocjena voda, one vode zbog prisustva bojila utječu na život u vodi (floru i faunu). Gledano s ekološkog aspekta mnogi radovi temelje se upravo na obezbojavanju obojenih otpadnih voda pronalazeći što brži i jednostavniji način. Izabrana su četiri bojila različitih kemijskih konstitucija: azo, antrakinonsko, ftalocijanidno i ksantensko bojilo. Oksidativna razgradnja provedena je s Fenton reagensom (FeSO4 + H2O2 ; pH 3 (podešeno s H2SO4)) i sa FeCl3 + H2O2 ; pH 3 podešen s mravljom kiselinom (ekološki prihvatljivijom). Isti postupak proveden je u kombinaciji s ultrazvukom. Otpadna obojena voda je prije i poslije postupka obezbojavanja analizirana spektrofotometrijski. Dobiveni rezultati su potvrdili je kemijska konstitucija bojila jedan od odlučujućih parametara kod izbora metode obezbojavanja. Pokazalo se da stupanj obezbojenja bojila ftalocijanidne i antrakinonske kemijske strukture, koja se po klasičnim metodama obezbojavaju maksimalno 60%, primjenom Fenton/ultrazvuk postupka raste za 20%. Dobivene vrijednosti za ova problematična bojila su veće od 80% što se može uzeti u obzir za primjenu ultrazvuka kod obezbojavanja industrijskih otpadnih obojenih voda s očekivano visokim rezultatima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Tekstilna tehnologija