Pregled bibliografske jedinice broj: 1008852
Neki pogledi na odnos Katoličke crkve i države u doba bana Ivana Mažuranića i danas
Neki pogledi na odnos Katoličke crkve i države u doba bana Ivana Mažuranića i danas // Godišnjak Akademije pravnih znanosti Hrvatske = Yearbook Croatian Academy of Legal Sciences, 6 (2015), 1; 41-62 (recenziran, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1008852 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neki pogledi na odnos Katoličke crkve i države u doba bana Ivana Mažuranića i danas
(Some views on the Relationships Between the Catholic Church and the State during the Rule of Viceroy Ivan Mažuranić and Today)
Autori
Savić, Vanja-Ivan ; Mažuranić, Ana
Izvornik
Godišnjak Akademije pravnih znanosti Hrvatske = Yearbook Croatian Academy of Legal Sciences (1847-7615) 6
(2015), 1;
41-62
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
ban Mažuranić ; crkva i država ; odvojenost Ckrve od države ; javno školostvo ; Sveta Stolica
(Viceroy Mažuranić ; church and state ; separation of church and state ; public schooling ; Holy See)
Sažetak
Autori u članku analiziraju odnose Katoličke crkve i države u doba bana Ivana Mažuranića i danas. Ban Mažuranić i njegovo doba mogu se s pravom smatrati pokretačima modernizacije hrvatskog državnog prostora te unaprjeđenjem učinkovitosti i dostupnosti uprave, sudstva i školstva. Pitanje javnog školstva javlja se kao glavno pitanje rada obzirom da se kroz regulaciju odgojno obrazovnog sustava utjecalo na rad Crkve i ostalih vjerskih institucija drugih konfesija u ovom području. Mažuranić kao vrstan pravnik i istinski domoljub nije želio lišiti hrvatske škole vjerskog elementa, pa autori tumače da je konfesionalnost školstva ostala bitan element Mažuranićevog poimanja državne škole. Mažuranić je svjestan religioznih potreba hrvatskog naroda u političkom smislu, te njegov 'sekularizam' spram Crkve nije agresivan, a kakav je bio u mnogim europskim državama pod utjecajem prosvjetiteljstva. U Mažuranićevo doba u Hrvatskoj postoji svjesnost o ulozi Katoličke crkve u kulturnom, tradicijskom i ponajviše duhovnom životu naroda. U današnje vrijeme u odnosima Crkve i Države mnoga rješenja odgovaraju onima za koja se zalagao Mažuranić. Ugovori između Svete Stolice i Republike Hrvatske i Hrvatske Biskupske Konferencije i Vlade pokrivaju ona područja za koja je Mažuranić bio zainteresiran, a obzirom na rješenja koja se kroz te propise nude, autori utvrđuju da bi njima bio zadovoljan i sam ban Mažuranić.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline