Pregled bibliografske jedinice broj: 1008762
Internet, senzacionalizam i lažne vijesti: Kako provjeravamo informacije.
Internet, senzacionalizam i lažne vijesti: Kako provjeravamo informacije. // Zbornik radova Međunarodnog interdisciplinarnog znanstvenog skupa: Mediji i medijska kultura - europski realiteti / Piližota, Vlasta et al. (ur.).
Osijek: Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019. str. 35-46 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1008762 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Internet, senzacionalizam i lažne vijesti: Kako provjeravamo informacije.
(Internet, Sensationalism and Fake News: How We Check the Information)
Autori
Čerepinko, Darijo ; Gamberožić, Joško
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Međunarodnog interdisciplinarnog znanstvenog skupa: Mediji i medijska kultura - europski realiteti
/ Piližota, Vlasta et al. - Osijek : Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019, 35-46
ISBN
978-953-8181-09-2
Skup
3. međunarodni interdisciplinarni znanstveni skup Mediji i medijska kultura: europski realiteti
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 04.05.2017. - 05.05.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Internet, senzacionalizam, lažne vijesti
(Internet, Sensationalism, Fake News)
Sažetak
Autori u radu daju pregled istraživanja navika i stavova korisnika Interneta i društvenih mreža prilikom praćenja vijesti, kao i odnos prema angažmanu u digitalnoj javnoj sferi. Ispitanici su se promatrali kroz dvije kategorije: u prvoj s obzirom na radno iskustvo u medijima (profesionalni novinari, drugi medijski radnici i/ili autori i obični korisnici/čitatelji), a u drugoj s obzirom na način praćenja vijesti na Internetu (putem računala ili mobilnih uređaja). Istraživanje je pokazalo da postoji statistički značajna razlika u nekoliko kategorija istraživanja između profesionalnih novinara i ostalih ispitanika te u nekoliko kategorija između korisnika koji koriste računalo i mobitele. Rezultati ukazuju da, zbog prirode tehnologije kojom se pristupa sadržaju s jedne strane te zbog odnosa prema sadržaju s druge strane, određeni postotak ispitanika ne provjerava informacije dovoljno kvalitetno što otvara prostor za različite mogućnosti manipulacije. Jačanje svijesti o problemima novinarstva u digitalnom prostoru, povećanje medijske pismenosti i jačanje svijesti o izvorima podataka mogao bi biti jedan od odgovora na uočene probleme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti