Pregled bibliografske jedinice broj: 1008447
Medicinska etika i prava osoba s duševnim smetnjama u bolničkom sustavu
Medicinska etika i prava osoba s duševnim smetnjama u bolničkom sustavu, 2016., diplomski rad, Fakultet zdravstvenih studija, Rijeka
CROSBI ID: 1008447 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Medicinska etika i prava osoba s duševnim smetnjama u bolničkom sustavu
(Medical ethics and rights of persons with mental disorders in hospital system)
Autori
Klokočki, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet zdravstvenih studija
Mjesto
Rijeka
Datum
26.09
Godina
2016
Stranica
49
Mentor
Sorta-Bilajac Turina, Iva
Ključne riječi
medicinska etika, prava osoba s duševnim smetnjama, stavovi, informiranost, odnosi, elektrostimulativna terapija
(medical ethics, rights of persons with mental disorders, attitudes, awareness, attitudes, electroconvulsive therapy)
Sažetak
Svaka osoba s duševnim smetnjama ima pravo na zaštitu i unaprjeđivanje svoga zdravlja, liječenje osoba s duševnim smetnjama mora biti organizirano na način da se u najmanjoj mogućoj mjeri ograničavaju njihove slobode i prava. Ciljevi istraživanja: Ustvrditi koliko se poštuju prava osoba s duševnim smetnjama u svakodnevnoj praksi između medicinskih sestara/tehničara Opće bolnice Karlovac i Klinike za psihijatriju Kliničkog bolničkog centra Rijeka. Ispitanici i metode: Za potrebe istraživanja anketirano je 60 ispitanika, 30 u Općoj bolnici Karlovac i 30 na Klinici za psihijatriju Kliničkog bolničkog centra Rijeka. Anonimnim upitnikom ispitana je razina educiranosti, stavovi, informiranost i odnosi prema osobama s duševnim smetnjama, poznavanje ili prihvaćanje osnovnih prava osoba s duševnim smetnjama, postupanje ili doživljavanje osoba s duševnim smetnjama ravnopravno u sustavu zdravstva, odgovornost zdravstvene ustanove i djelatnika prema osobama s duševnim smetnjama, , drugi oblici liječenja, tzv. „elektrostimulativna terapija“. Rezultati: Najvažniji rezultati u istraživanju, djelatnici obje ustanove velikim udjelom (43, 3%) smatraju izdvajanje poželjnim . Samo 20% djelatnika smatra je nehumanom i u potpunosti se protivi tome. Ipak 36, 6% djelatnika uočavaju i prednosti i mane, odnosno smatraju da se time štite sami pacijenti, ali ih istodobno to može poniziti. Nađena je razlika i u stavovima prema kojoj djelatnici Klinike više smatraju potrebnim izlaganje pojedinih pacijenata „elektrostimulativnoj terapiji“, nego što to smatraju djelatnici Opće bolnice Karlovac. Zaključak: Važnost edukacije medicinskih sestara/tehničara tijekom usvajanja vještina, bitno utječe na njihova uvjerenja, stavove i poštivanje prava osoba s duševnim smetnjama u zdravstvenom sustavu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)