Pregled bibliografske jedinice broj: 1007731
Dnevnik moje psihoze
Dnevnik moje psihoze / Mićović, Vladimir ; Rubeša, Gordana ; Salopek, Igor ; Augustinović, Augustin ; Sorta-Bilajac Turina, Iva (ur.). Rijeka: Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, 2014 (Dnevnik)
CROSBI ID: 1007731 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dnevnik moje psihoze
(The diary of my psychosis)
Urednik/ci
Mićović, Vladimir ; Rubeša, Gordana ; Salopek, Igor ; Augustinović, Augustin ; Sorta-Bilajac Turina, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Uredničke knjige, dnevnik, ostalo
Izdavač
Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije
Grad
Rijeka
Godina
2014
Stranica
87
ISBN
978-953-7957-23-0
Ključne riječi
mentalno zdravlje, destigmatizacija
(mental health ; destigmatization)
Sažetak
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) duševne se bolesti nalaze na drugom mjestu, odmah iza kardiovaskularnih, te su odgovorne za skoro 20 % godina života “izgubljenih” zbog bolesti i nesposobnosti u Europskoj regiji. Problemi vezani uz mentalno zdravlje zahvaćaju svakog četvrtog Europljanina u nekoj od faza njegova života. Devet od deset zemalja sa najvišom stopom suicida u svijetu su one u Europskoj regiji, a depresija predstavlja predominantni uzrok pobola i nesposobnosti među mladima između 10 i 19 godina života. Skoro polovina osoba koje obole od duševnih bolesti prve simptome razviju do svoje 14-e godine života. Ukoliko se mentalnom zdravlju pristupi na odgovarajući način, što se danas, na žalost, u dovoljnoj mjeri ne čini, možemo prevenirati teške zdravstvene probleme, umiranje i patnju tijekom cijeloga života. Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ, kao preventivna javnozdravstvena ustanova, promociji mentalnog zdravlja i prevenciji duševnih bolesti svih dobnih skupina, a naročito među mladima, poklanja posebnu pozornost. Na tragu toga je i prepoznata potreba obilježavanja 6. lipnja – Dana prava osoba sa duševnim smetnjama u Republici Hrvatskoj. Uključenje Zavoda kao suorganizatora u projekt „antiSTIGMA tjedan – Stani uz mene“. Problem stigmatizacije i društvene izolacije osoba s duševnim smetnjama zahtijeva posebnu pažnju i pristup, ne samo zdravstvenog sustava, već i društva u cjelini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka