Pregled bibliografske jedinice broj: 1007049
Klinički značajne interakcije lijekova koji se koriste u liječenju boli
Klinički značajne interakcije lijekova koji se koriste u liječenju boli // Liječenje boli u onkoloških bolesnika u organizaciji Sekcije za onkološko ljekarništvo Hrvatskog farmaceutskog društva i tvrtke Pliva d.o.o.
Zagreb: Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2019. str. 15-15 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1007049 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Klinički značajne interakcije lijekova koji se koriste u liječenju boli
(Clinically significant drug interactions used in the treatment of pain)
Autori
Javor Eugen ; Međeši, Vedrana ; Bach Rojecky, Lidija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Liječenje boli u onkoloških bolesnika u organizaciji Sekcije za onkološko ljekarništvo Hrvatskog farmaceutskog društva i tvrtke Pliva d.o.o.
/ - Zagreb : Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2019, 15-15
Skup
Liječenje boli u onkoloških bolesnika u organizaciji Sekcije za onkološko ljekarništvo Hrvatskog farmaceutskog društva i tvrtke Pliva d.o.o.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.06.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
interakcije lijekova, terapija, bol
(drug interactions, treatment, pain)
Sažetak
Osjet boli ozbiljno narušava kvalitetu života te se javlja kod svih onkoloških bolesnika u nekom stadiju onkološke bolesti. Prema trajanju, bol možemo podijeliti na akutnu i kroničnu. Kroničnu bol možemo prema etiologiji podijeliti na nociceptivnu i neuropatsku. Nociceptivna bol nastaje zbog trajno prisutnog bolnog podražaja koji se živcima s periferije prenosi do centra za bol u središnjem živčanom sustavu, dok neuropatska bol nastaje zbog oštećenja i/ili disfunkcije samog živčanog sustava i načelno ju je teže liječiti. Za objektiviziranje percepcije boli koristi se vizualno-analogna skala (VAS-skala) koja ocrtava izraze lica označene brojkama od 1 do 10 te bolesnik može ocijeniti svoje iskustvo boli odabirom najsličnijeg prikaza bolnog lica [1]. U liječenju nociceptivne boli se koristimo se trostupanjskom analgoskalom gdje ovisno o jačini boli (blaga, srednje jaka i jaka) primjenjujemo neopioidne i opioidne analgetike, njihove kombinacije i ko-analgetike. Metabolizam neopioidnih analgetika se odvija preko CYP2C9 enzima dok nekih opioidnih analgetika predominantno preko CYP2D6 i CYP3A4 [2-5]. Što se tiče ko-analgetika koji se koriste u kliničkoj praksi, antidepresivi se metaboliziraju preko CYP1A2 i CYP2C19 [6, 7] dok za metabolizam antikonvulziva CYP enzimatski sustav nema važnu ulogu. Neki od gena za navedene enzime su izrazito polimorfni, što može utjecati na stupanj metabolizma lijekova, njihovu učinkovitost i sigurnost. U radionici će kroz prikaz slučaja biti prezentirane klinički značajne interakcije analgetika koje zahtijevaju odgovarajuću farmakoterapijsku intervenciju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Lidija Bach Rojecky
(autor)