Pregled bibliografske jedinice broj: 1006516
Zasade jozefinističkog prava o odnosu Crkve i države u spisu Marijana Lanosovića
Zasade jozefinističkog prava o odnosu Crkve i države u spisu Marijana Lanosovića // Zbornik 300 godina visokog školstva u Osijeku / Hoško, Emanuel ; Pintarić, Ana (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2011. str. 73-78 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1006516 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zasade jozefinističkog prava o odnosu Crkve i države u spisu Marijana Lanosovića
(Principles of josephinian law on the relation of Church and State in the document of Marijan Lanosović)
Autori
Patafta, Daniel
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik 300 godina visokog školstva u Osijeku
/ Hoško, Emanuel ; Pintarić, Ana - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2011, 73-78
ISBN
978-953-314-043-6
Skup
300 godina visokog školstva u Osijeku
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 28.09.2008
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Marijan Lanosović, Osijek, bogoslovna škola, crkveno pravo
(Marijan Lanosović, Osijek, Theological School, church law)
Sažetak
Marijan Lanosović (1742. – 1812.) zabilježio je kao profesor na bogoslovnoj školi franjevačkog Generalnog učilišta u Osijeku 1783. godine svoja predavanja iz crkvenog prava u dva sveska: Jus publicum ecclesiasticum /Essekini 1783/ i Jus privatum ecclesiasticum /Essekini 1783/. Ove relativno nepoznate Lanosovićeve radove otkrio je, obradio i objavio franjevac Franjo Emanuel Hoško, autor brojnih radova iz franjevačke povijesti u kontinentalnoj Hrvatskoj s posebnim interesom za 18. st. i jozefinističko razdoblje. Prvi svezak koji sadrži javno crkveno pravo predstavlja izvrstan izvor za poznavanje ključnih zasada jozefinističkog crkvenog prava iz druge polovice 18. stoljeća. Iz njega se razabire na koji se način jozefinističko crkveno pravo uvodilo u Hrvatsku neposredno prije nego li je država oduzela Crkvi pravo odgoja i obrazovanja vlastitog svećenstva. Ovaj spis nastao je upravo u razdoblju prije nego li su ukinute franjevačke visoke škole. On je jasni pokazatelj koliko su visoku cijenu bili spremni platiti franjevci provincije sv. Ivana Kapistrana kako bi i dalje mogli samostalno obrazovati svoje mlade članove u nadi da će izbjeći njihovo slanje u tzv. Generalna sjemeništa, gdje je studij takvog prava bio neupitan.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Povijest