Pregled bibliografske jedinice broj: 1005466
Pučki crkveni napjevi Jobova štenja za pokojne iz Klisa, Solina, Vranjica, Mravinaca i Kučina – transkripcije i komparativna analiza
Pučki crkveni napjevi Jobova štenja za pokojne iz Klisa, Solina, Vranjica, Mravinaca i Kučina – transkripcije i komparativna analiza // Tusculum : časopis za solinske teme, 11 (2018), 1; 233-254 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1005466 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pučki crkveni napjevi Jobova štenja za pokojne iz Klisa, Solina, Vranjica, Mravinaca i Kučina – transkripcije i komparativna analiza
(Traditional church chants for the lessons of Job for the deceased from Klis, Solin, Vranjic, Mravince and Kučine – transcriptions and comparative analysis)
Autori
Jankov, Mirko
Izvornik
Tusculum : časopis za solinske teme (1846-9469) 11
(2018), 1;
233-254
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Klis ; Solin ; Vranjic ; Mravince ; Kučine ; glagoljaško pjevanje ; Job ; štenje/čitanje ; sprovod ; Časoslov ; misa
(Klis ; Solin ; Vranjic ; Mravince ; Kučine ; Glagolitic chants ; Job ; sung lessons ; funeral ; Divine Office ; Mass)
Sažetak
Autor u članku obrađuje jednoglasne solističke pučke crkvene napjeve tzv. Jobova štenja (Prosti mi, Gospode ; Job 7, 16-21) iz negdašnjega Časoslova za pokojne iz Klisa (župa UBDM), Solina (župa Gospe od Otoka), Vranjica (župa svetoga Martina biskupa), Mravinaca (župa svetoga Ivana Krstitelja) i Kučina (župa Bezgrešnoga Začeća BDM). Prikazano je i analizirano ukupno šest jedinica, pet predmetnih i jedna komparativno-dopunska, od kojih su tri i danas u redovitoj liturgijskoj uporabi na misi na dan sprovoda (u Klisu, Mravincima i Kučinama), dok se preostalih triju (iz Solina i Vranjica), iako se više ne izvode, pojedini pjevači još uvijek dobro prisjećaju i umiju ih otpjevati. Postojeća štenja tj. čitanja (a tako je bilo i nekada) tijekom duljega niza godina izvode međusobnim dogovorom određeni solisti, darovitiji pojedinci koji i inače u svojim župama pjevaju u sklopu dobro znanih »pučkih crkvenih pivača« i/ili (u novije vrijeme oformljenih) mješovitih župnih zborova. Sve izneseno ujedno je i svjedočanstvo kontinuiteta glazbene predaje glagoljskih korijena, koja se u navedenim mjestima bliže splitske okolice uspjela u znatnoj mjeri očuvati sve do naših dana. Dvije jedinice tonski je zabilježio Ljubo Stipišić (1986. i 1996.), a četiri autor članka (2013., 2016., 2017. i 2018.), čime je omogućena daljnja obrada, u prvomu redu transkripcija i komparativna analiza.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti
POVEZANOST RADA
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)