Pregled bibliografske jedinice broj: 1004547
Prijetnje policijskim službenicima: obilježja iskustva, doživljaja i odgovora
Prijetnje policijskim službenicima: obilježja iskustva, doživljaja i odgovora // Zbornik sažetaka Međunarodna znanstveno-stručna konferencija „6. Istraživački dani Visoke policijske škole u Zagrebu - Idemo li ukorak s novim sigurnosnim izazovima?" / Cajner-Mraović, Irena ; Kondor-Langer, Mirjana (ur.).
Zagreb: Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, 2019. str. 16-17 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1004547 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prijetnje policijskim službenicima: obilježja
iskustva, doživljaja i odgovora
(Threats to police officers: characteristics of
experiences, perception and response)
Autori
Deriš, Mario ; Martinjak, Davorka ; Kovčo Vukadin, Irma
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka Međunarodna znanstveno-stručna konferencija „6. Istraživački dani Visoke policijske škole u Zagrebu - Idemo li ukorak s novim sigurnosnim izazovima?"
/ Cajner-Mraović, Irena ; Kondor-Langer, Mirjana - Zagreb : Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, 2019, 16-17
ISBN
978-953-161-297-5
Skup
6. istraživački dani Visoke policijske škole u Zagrebu - "Idemo li ukorak s novim sigurnosnim izazovima?"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
policijski službenici ; prijetnje ; iskustvo ; percepcija ; spolne razlike
(police officers ; threats ; experience ; perception ; response ; sex differences)
Sažetak
Cilj rada je stjecanje uvida u bitna obilježja iskustva, doživljaja i odgovora na prijetnje policijskim službenicima te utvrđivanje rodnih razlika u navedenim obilježjima. Provedeno je online istraživanje korištenjem metode snježne grude (N=330). Rezultati pokazuju kako je 73% policijskih službenika i službenica doživjelo prijetnje u vezi obavljanja policijskog posla i to više puta (86, 3%). Policijski službenici najčešće smatraju kako prijetnja nije ozbiljna te kako je izrečena u afektu. Prijetnja je uznemirila nešto manje od polovice ispitanika, o prijetnji su najčešće razgovarali s kolegicama i kolegama. Manje od trećine ispitanika je prijetnju formalno prijavilo te je u 49% slučajeva podnesena kaznena, a u 14, 9% slučajeva prekršajna prijava. Većina policijskih službenika koji su prijavili prijetnju ocjenjuju da su dobili adekvatnu pomoć i podršku rukovoditelja i kolega. Policijski službenici koji nisu prijavili prijetnju najčešće smatraju kako su prijetnje dio posla na koji se ne treba posebno obazirati. Niti jedan od policijskih službenika koji su doživjeli prijetnju nije zatražio liječničku psihološku pomoć, najčešće s objašnjenjem da se sami mogu nositi s tim osjećajima. Većina ispitanika smatra kako postoji veliki broj ne prijavljenih slučajeva prijetnji te kako pravosuđe ne reagira na prijetnje policijskim službenicima na odgovarajući način. Utvrđeno je postojanje statistički značajnih razlika između policijskih službenika i službenica u manjem broju analiziranih obilježja. Rezultati istraživanja, uz ograničenja, daju vrijednu povratnu informaciju Ravnateljstvu policije koji mogu poslužiti kao osnova za evaluaciju postojećeg sustava za pomoć i podršku policijskim službenicima te za osmišljavanje programa koji bi odgovarali potrebama policijskih službenika.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb,
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti