Pregled bibliografske jedinice broj: 1004186
Motivi i postupci klasičnih historiografa Dubrovačke Republike
Motivi i postupci klasičnih historiografa Dubrovačke Republike // Verba volant - scripta manent. Zbornik u čast akademika Stjepana Krasića, OP / Matulić, Branko ; Lupis, Vinicije B. (ur.).
Split: Sveučilište u Splitu, 2019. str. 529-547
CROSBI ID: 1004186 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Motivi i postupci klasičnih historiografa Dubrovačke Republike
(Motives and Procedures of Classical Historiographers of the Republic of Dubrovnik)
Autori
Seferović, Relja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Verba volant - scripta manent. Zbornik u čast akademika Stjepana Krasića, OP
Urednik/ci
Matulić, Branko ; Lupis, Vinicije B.
Izdavač
Sveučilište u Splitu
Grad
Split
Godina
2019
Raspon stranica
529-547
ISBN
978-953-7220-34-1
Ključne riječi
Dubrovačka Republika, historiografija, kritička izdanja, plagiranje, polemike, pragmatika
(Republic of Dubrovnik, historiography, critical editions, plagiarism, polemics, pragmatics)
Sažetak
Od kraja 19. stoljeća do danas objavljena su u odgovarajućim kritičkim izdanjima brojna djela klasičnih historiografa iz vremena Dubrovačke Republike. Njihovi tekstovi sve više postaju važno pomagalo današnjem istraživaču u rasvjetljavanju tajni iz vremena srednjovjekovne komune, a zatim Dubrovačke Republike, i prirodno dopunjuju arhivska vrela. Zato je korisno ocijeniti koja su bila polazišta dubrovačkih autora, što ih je motiviralo u njihovu radu, kako su prilazili povijesnoj istini i kako su se prilagođavali i odolijevali teškoćama na koje su pritom nailazili i kao klerici i kao svjetovnjaci. Istražujući njihove motive i postupke u radu, uočavaju se slabosti poput plagiranja, sklonosti osobnoj promociji i oštroj (katkad i neutemeljenoj) polemici, ali i bogatstvo izobrazbe, širina pristupa i odgovorno shvaćanje rada. Najveći zamah ostvaren je u 16. i u 18. stoljeću, i to poglavito zaslugom nekolicine redovnika: benediktinaca Ludovika Cerve Tuberona, Mavra Orbinija i Euzebija Caboge te dominikanca Serafina Razzija u vrijeme humanizma, odnosno benediktinca Ignjata Đurđevića, dominikanca Serafina Marije Cerve i franjevca Sebastijana Slade u doba baroka. Pored pisanja anala, kronika i životopisa kao najčešćih historiografskih vrsta, dubrovački povjesničari dali su važan doprinos i poznavanju crkvenih ustanova, a nisu im bili strani ni programatski spisi namijenjeni širokoj publici, poput Kraljevstva Slavena Mavra Orbinija. Želeći veličati svoju domovinu, ili pedagoški djelovati unutar svojih crkvenih redova spram mlađih naraštaja, dubrovački su povjesničari pišući na latinskom i talijanskom jeziku ostavili trajno svjedočanstvo svoje kulturne baštine. Iako su znatan doprinos razvitku klasične dubrovačke historiografije dali stranci poput Razzija i pijarista Francesca Marije Appendinija (pred sam pad Republike), ipak je klasična dubrovačka historiografija, poput lijepe književnosti, ostala trajan ponos domaće misli.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-5106 - Transformacije kolektivnih i individualnih identiteta u Dubrovačkoj Republici od kasnog srednjeg vijeka do 19. stoljeća (COLINDA) (Vekarić, Nenad, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Relja Seferović
(autor)