Pregled bibliografske jedinice broj: 10040
Učinak CO2 i Nd:YAG lasera na pulpu i parodontno tkivo psa
Učinak CO2 i Nd:YAG lasera na pulpu i parodontno tkivo psa, magistarski rad, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 10040 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak CO2 i Nd:YAG lasera na pulpu i parodontno tkivo psa
(The effects of CO2 i Nd:YAG lasers on pulp and periodontal tissue of the dog)
Autori
Jukić, Silvana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
05.09
Stranica
82
Mentor
Anić, Ivica
Ključne riječi
CO2 laser; Nd:YAG laser; pulpno tkivo ;pulpotomija; parodontno tkivo; in vivo
(CO2 laser; Nd:YAG laser pulp tissue; pulpotomy; periodontal tissue; in vivo)
Sažetak
CO2 i Nd:YAG laseri su najčešće rabljeni laseri u stomatologiji. Cilj ovog rada je bio istražiti učinak tih dvaju lasera na pulpu i parodontno tkivo psa.
Za to smo se u pokusima koristili psima mješancima teškim oko 25 kg. Životinje su anestezirane i trepanirane su im pulpne komore trećih premolara i molara.Pulpno tkivo uklonjeno je iz komore ekskavatorom, a preostalo tkivo na ulazima u korijenske kanale gonje čeljusti obasjavano je laserom, i to desna strana CO2 laserom (2W/10ms/5tps), a lijeva polovica Nd:YAG laserom (2W/20pps). Prvi i drugi premolari poslužili su kao pozitivni i negativni nadzor. Zubi su privremeno zatvoreni, a postupak je ponovljen na donjoj čeljusti nakon 15 dana.
Parodontno tkivo je prikazano trepanacijom dna pulpne komore čeličnim brusnim tijelom u području furkacije molara. Nakon zaustavljanja krvarenja i sušenja, obasjana je parodontna rana gornje desne strane čeljusti CO2 laserom (2w/5tps/10ms) i to u trajanju od tri s. Lijeva strana čeljusti obasjavana je Nd:YAG laserom (2W/20pps) tijekom istog razdoblja. Postupak je ponovljen nakon 15 dana na donjoj čeljusti.
Trideset dana nakon obasjavanja donje čeljusti životinje su usmrćeneprekomjernom dozom pentobarbitalate je tkivo priređeno za patohistološku rasčlambu.
Najčešći odgovor pulpe je bila njena nekroza, i to pri djelovanju oba lasera bez obzira na vrijeme proteklo od obasjavanja i zatim jaka upal bez znakova stvaranja dentinskoga mosta. Nd:YAG laser prouzročio je nešto jaču nekrozu i dublje oštetio tkivo.
Parodontno tkivo na lasrske zrake (gustoće energije koje se rabe u kirurgiji mekih tkiva) odgovara, uglavnom, površinskom nekrozom kosti, infiltracijom upalnim stanicama i pregradnjom kosti u dubljim slojevima. Česta je upalna resorpcija cementa u blizini rane, a parodontni ligament je pojačane celularnosti. Nd:YAG laser, i uslučaju parodontna, prodire dublje u tkivo i uzrokuje opsežnije destrukcije. Prvi znakovi cijeljenja kosti javljaju s e45 dana nakon obasjavanja CO2 laserom, a u parodontnom tkivu obasjavanim Nd:YAG lasserom nije uočeno cijeljenje do kraja ispitivanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina