Pregled bibliografske jedinice broj: 1001477
Dobrobit mladih u kontekstu nepovoljnih životnih događaja u djetinjstvu i ekonomskih teškoća
Dobrobit mladih u kontekstu nepovoljnih životnih događaja u djetinjstvu i ekonomskih teškoća // 24. Dani Ramira i Zorana Bujasa, Knjiga sažetaka
Zagreb, Hrvatska, 2019. str. 71-71 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1001477 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dobrobit mladih u kontekstu nepovoljnih životnih
događaja u djetinjstvu i ekonomskih teškoća
(The well-being of young people in the context of
adversed childhood events and family economic
hardship)
Autori
Sušac, Nika ; Ajduković, Marina ; Rezo, Ines
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
24. Dani Ramira i Zorana Bujasa, Knjiga sažetaka
/ - , 2019, 71-71
Skup
24. međunarodni psihologijski znanstveni skup: Dani Ramira i Zorana Bujasa (DRZB 2019)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2019. - 13.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
internalizirani problemi, eksternalizirani problemi, dobrobit, nepovoljni životni događaji u djetinjstvu
(internalizing problems, externalizing problems, well-being, adverse childhood experience)
Sažetak
Život u ekonomskim teškoćama, osim što sa sobom nosi svakodnevni stres i nesigurnost, kao i nemogućnost ispunjavanja osnovnog standarda življenja, nosi i povećan rizik za doživljavanje nepovoljnih životnih događaja. Oni pak kod mladih koji ih dožive u djetinjstvu i/ili adolescenciji predstavljaju rizične faktore za njihove razvojne ishode i psihosocijalnu dobrobit. Cilj istraživanja bio je usporediti prisutnost nepovoljnih životnih događaja kod mladih koji žive u različitim ekonomskim prilikama te istražiti odnos između nepovoljnih životnih događaja i dobrobiti mladih. Istraživanje je provedeno kao dio projekta FEHAP kojeg financira HRZZ. Iz ukupnog uzorka istraživanja, koji obuhvaća 1057 učenika (Mdob=16, 29 ; SDdob=0, 540), izvučena su dva subuzorka temeljena na samoprocjenama sudionika o ekonomskim teškoćama obitelji: 215 sudionika koji žive u ekonomskim teškoćama te 222 sudionika koji ne žive u ekonomskim teškoćama. Korištene su mjere nepovoljnih životnih događaja u djetinjstvu kreirane za potrebe ovog istraživanja, zatim Skala depresivnosti, anksioznosti i stresa (DASS-21), Samoiskaz rizičnih i delinkventnih ponašanja mladih te Indeks dobrog djetinjstva kao mjera zadovoljstva životom adolescenata. Rezultati istraživanja pokazali su da postoji razlika u broju doživljenih nepovoljnih životnih događaja u djetinjstvu između adolescenata koji žive u različitim ekonomskim prilikama. Svi nepovoljni životni događaji bili su češći među adolescentima koji žive u ekonomskim teškoćama, osim događaja smrti bliskog člana obitelji. Rezultati analiza varijance ukazuju na razlike u izraženosti internaliziranih problema i zadovoljstva različitim područjima života ovisno o prisutnosti ekonomskih teškoća i broja nepovoljnih životnih događaja, dok je za razlike u izraženosti eksternaliziranih problema adolescenata značajan samo glavni efekt broja nepovoljnih životnih događaja. Rad će biti predstavljen u okviru simpozija Razvojni rizici u adolescenciji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
Napomena
Međunarodna konferencija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-8546 - Ekonomske teškoće obitelji, psihosocijalni problemi i obrazovni ishodi adolescenata u vrijeme ekonomske krize (FEHAP) (Ajduković, Marina, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb