Pregled bibliografske jedinice broj: 1001266
Analiza provedenih aktivnosti, metoda detekcije i intenzivnog nadzora u sprječavanju introdukcije bakterije Xylella fastidiosa Wells et al.
Analiza provedenih aktivnosti, metoda detekcije i intenzivnog nadzora u sprječavanju introdukcije bakterije Xylella fastidiosa Wells et al. // Zbornik sažetaka 60. seminara biljne zaštite / Cvjetković, Bogdan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2016. str. 28-29 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1001266 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza provedenih aktivnosti, metoda detekcije i intenzivnog nadzora u sprječavanju introdukcije bakterije Xylella fastidiosa Wells et al.
(Analisy of the activities, detection methods and intensive survey to prevvent introduction of bactery Xylella fastidiosa Wells et al.)
Autori
Bjeliš, Mario ; Križanac, Ivana ; Plavec, Jelena ; Popović, Luka ; Buljubašić, Ivana ; Kozina, Antonela ; Mišetić, Marijana ; Ivić, Dario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 60. seminara biljne zaštite
/ Cvjetković, Bogdan - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2016, 28-29
Skup
60. seminar biljne zaštite
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.02.2016. - 12.02.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Xylella fastidiosa, metode detekcije, nadzor
(Xylella fastidiosa, detection methods, survey)
Sažetak
Xylella fastidiosa Wells et al. je od 2013. godine prisutna na području Sredozemlja kada je njezina nazočnost potvrđena u pokrajini Lecce u Italiji. Tijekom 2015. godine, nazočnost X. fastidiosa je potvrđena i na jugu Korzike i na Azurnoj obali u Francuskoj. Tijekom 2014. godine po prvi puta je proveden program posebnog nadzora u sklopu kojeg nije utvrđena nazočnost ovog štetnog organizma u Hrvatskoj. Program se provodio u Dubrovačko-neretvanskoj, Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj, Zadarskoj, Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji, a u sklopu pregleda sakupljen je 81 uzorak bilja za laboratorijsku analizu. Tijekom 2015. godine, aktivnosti na programu su se značajno intenzivirale. Ukupno je sakupljeno preko 500 uzoraka biljnog materijala i kukaca vektora za laboratorijsku analizu a tijekom 2015. godine također nije utvrđena nazočnost ovog štetnog organizma u Hrvatskoj. Faunističkim istraživanjima koja su provedena tijekom 2015. godine je na velikom broju lokacija u maslinarskoj regiji Hrvatske potvrđena nazočnost vrste Philaenus spumarius L. (Aphrophoridae, Hemiptera) koja je potvrđeni vektor bakterije X. fastidiosa u Italiji. Trenutno važeća Provedbena odluka komisije EU (2015/789) оd 18. svibnja 2015. o mjerama za sprečavanje unošenja u Uniju organizma Xylella fastidiosa (Wells et al.) i njegova širenja unutar Unije nalaže provođenje godišnjih pregleda u cilju utvrđivanja prisutnosti navedenog organizma na svojim državnim područjima. Od prvog nalaza bakterije u Italiji tijekom 2013. godine, do danas je potvrđeno preko 20 biljnih vrsta koji su domaćini X. fastidiosa subsp. pauca soj CoDiRO na području Italije i 6 biljnih vrsta koji su domaćini Xylella fastidiosa subsp. multiplex u Francuskoj. Pojava i udomaćivanje bakterije X. fastidiosa u Italiji, te novi nalazi u Francuskoj, predstavljaju fitosanitarni rizik najvišeg stupnja i za poljoprivredu Hrvatske, poglavito u primorskoj regiji gdje se uzgaja maslina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Interdisciplinarne biotehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Profili:
Jelena Plavec
(autor)
Antonela Kozina
(autor)
Mario Bjeliš
(autor)
Dario Ivić
(autor)
IVANA KRIŽANAC
(autor)