Pregled bibliografske jedinice broj: 959204
Posljedice uračunavanja vrijednosti ulaganja u objekte na pomorskom dobru u određenju iznosa temeljnog kapitala društva u postupku pretvorbe društvenog poduzeća u društvo kapitala
Posljedice uračunavanja vrijednosti ulaganja u objekte na pomorskom dobru u određenju iznosa temeljnog kapitala društva u postupku pretvorbe društvenog poduzeća u društvo kapitala // Pravni okvir za luke nautičkog turizma / Akademik Barbić, Jakša (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2018. str. 95-123
CROSBI ID: 959204 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Posljedice uračunavanja vrijednosti ulaganja u objekte na pomorskom dobru u određenju iznosa temeljnog kapitala društva u postupku pretvorbe društvenog poduzeća u društvo kapitala
(The Repercussions of Including the Value of Investment in the Structures Built on Maritime Domain when Determining the Amount of Share Capital within the Process of Transition from Social Enterprise to Corporation)
Autori
Stanković, Gordan ; Tuhtan Grgić, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Pravni okvir za luke nautičkog turizma
Urednik/ci
Akademik Barbić, Jakša
Izdavač
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU)
Grad
Zagreb
Godina
2018
Raspon stranica
95-123
ISBN
978-953-347-216-4
Ključne riječi
pomorsko dobro, luke nautičkog turizma, pretvorba društvenog vlasništva, koncesije
(maritime domain, nautical tourism ports, transformation of social ownership, concessions)
Sažetak
U radu je dan povijesno-pravni prikaz problematike ulaganja u izgradnju luka nautičkog turizma u režimu društvenog vlasništva u općoj upotrebi i postupka pretvorbe društvenih poduzeća koja su vršila takva ulaganja. U radu se analiziraju pravni izvori, praksa i literatura vezana uz pravni položaj subjekata koji su ulagali u izgradnju luka nautičkog turizma, te kojima su ta ulaganja procijenjena u vrijednost poduzeća koje se pretvaralo po odredbama ZPDP-a i unesena u temeljni kapital trgovačkog društva sljednika društvenog poduzeća. U radu se ukazuje na to da su pravni položaji subjekata koji su stjecali prava na područjima koje su danas luke nautičkog turizma toliko različiti da se čini nemogućim osmisliti univerzalno rješenje koje bi uvažilo sve specifičnosti stečenih prava, zaštitilo legitimna očekivanja i ostvarilo temeljno pravno načelo, tj. načelo pravednosti. Daje se i prijedlog de lege ferenda naglašavajući pritom da je trenutnim stanjem možda najugroženiji upravo interes Republike Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-3061 - Razvoj suvremenog pravnog i osigurateljnog režima za hrvatske marine - unapređenje konkurentnosti, sigurnosti, sigurnosne zaštite i zaštite morskog okoliša (DELICROMAR) (Padovan, Adriana Vincenca, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Rijeka