Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 918455

A note on the affine vertex algebra associated to gl(1/1) at the critical level and its generalizations


Adamović, Dražen
A note on the affine vertex algebra associated to gl(1/1) at the critical level and its generalizations // Rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Razred za matematičke, fizičke i kemijske znanosti. Matematičke znanosti, 532 (21) (2017), 76-88 doi:10.21857/yrvgqtpk89 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)


Naslov
A note on the affine vertex algebra associated to gl(1/1) at the critical level and its generalizations

Autori
Adamović, Dražen

Izvornik
Rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Razred za matematičke, fizičke i kemijske znanosti. Matematičke znanosti (1845-4100) 532 (21) (2017); 76-88

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni

Ključne riječi
Vertex algebras, affine Lie superalgebras, critical level, W-algebras.

Sažetak
In this note we present an explicit realization of the affine vertex algebra $V^{; ; cri}; ; (\frak{; ; gl}; ; (1 \vert 1)) $ inside of the tensor product $F\otimes M$ where $F$ is a fermionic verex algebra and $M$ is a commutative vertex algebra. This immediately gives an alternative description of the center of $V^{; ; cri}; ; (\frak{; ; gl}; ; (1 \vert 1) ) )$ as a subalgebra $M _ 0$ of $M$. We reconstruct the Molev-Mukhin formula for the Hilbert-Poincare series of the center of $V^ {; ; cri}; ; (\frak{; ; gl}; ; (1 \vert 1) )$. Moreover, we construct a family of irreducible $V^{; ; cri}; ; (\frak{; ; gl}; ; (1 \vert 1))$ --modules realized on $F$ and parameterized by $\chi^+, \chi ^- \in {; ; \C}; ; ((z)). $ We propose a generalization of $V^ {; ; cri}; ; (\frak{; ; gl}; ; (1 \vert 1))$ as a critical level version of the super $\mathcal W_{; ; 1+\infty}; ; $ vertex algebra.

Izvorni jezik
Engleski

Znanstvena područja
Matematika



POVEZANOST RADA


Projekt / tema
HRZZ-IP-2013-11-2634 - Algebarske i kombinatorne metode u teoriji verteks algebri (Dražen Adamović, )
ZCI QuantiXLie

Ustanove
Prirodoslovno-matematički fakultet, Matematički odjel, Zagreb

Autor s matičnim brojem:
Dražen Adamović, (196061)

Časopis indeksira:


  • Scopus


Uključenost u ostale bibliografske baze podataka:


  • MathSciNet
  • Zentralblatt MATH


Citati