Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 916254

Topološka semantika logika dokazivosti


Mikec, Luka; Perkov, Tin
Topološka semantika logika dokazivosti // Math.e, 32 (2017), 1; 38-52 (domaća recenzija, članak, stručni)


CROSBI ID: 916254 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Topološka semantika logika dokazivosti
(Topological semantics of provability logics)

Autori
Mikec, Luka ; Perkov, Tin

Izvornik
Math.e (1334-6083) 32 (2017), 1; 38-52

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni

Ključne riječi
modalna logika, logika dokazivosti, topološka semantika
(modal logic, provability logic, topological semantics)

Sažetak
Modalna logika obuhvaća široku familiju formalnih jezika i sistema s brojnim primjenama u računarstvu, lingvistici, filozofiji, teoriji informacija itd. Modalna logika ima iznenađujuće jednostavnu sintaksu i relacijsku semantiku koja se gotovo bez modifikacija uklapa u prividno vrlo različite primjene. U ovom članku fokusiramo se na primjenu modalne logike koja je od možda najvećeg interesa za matematičare: formalizaciju Gödelovog predikata dokazivosti, ključnog pojma Gödelovih teorema nepotpunosti. Uobičajenim matematičkim postupkom apstrakcije, ključna svojstava predikata dokazivosti proglašena su aksiomima i polazeći od njih izgrađen je logički sistem. Uz standardnu relacijsku semantiku, topološka semantika također se pokazuje pogodnom, pa i nužnom za jedno proširenje logike dokazivosti koje razmatramo na kraju članka.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Matematika

Napomena
Ovaj pregledni članak je nastao na osnovi diplomskog rada: L. Mikec, Topološka potpunost logika dokazivosti (mentori: M. Vuković, T. Perkov), Sveučilište u Zagrebu, Prirodoslovno- matematički fakultet, Matematički odsjek, 2016.



POVEZANOST RADA


Ustanove
Prirodoslovno-matematički fakultet, Matematički odjel, Zagreb

Profili:

Avatar Url Tin Perkov (autor)

Avatar Url Luka Mikec (autor)

Citiraj ovu publikaciju

Mikec, Luka; Perkov, Tin
Topološka semantika logika dokazivosti // Math.e, 32 (2017), 1; 38-52 (domaća recenzija, članak, stručni)
Mikec, L. & Perkov, T. (2017) Topološka semantika logika dokazivosti. Math.e, 32 (1), 38-52.
@article{article, year = {2017}, pages = {38-52}, keywords = {modal logic, provability logic, topological semantics}, journal = {Math.e}, volume = {32}, number = {1}, issn = {1334-6083}, title = {Topological semantics of provability logics}, keyword = {modal logic, provability logic, topological semantics} }