Pregled bibliografske jedinice broj: 875065
Povratak na posao
Povratak na posao // Essentials for Workers' Health / Mutajbegović, Jadranka ; Dečković Vukres, Vlasta (ur.).
Zagreb: Croatian Medical Association, Croatian Society on Occupational Health, 2015. str. 41-42 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 875065 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povratak na posao
(Return to work)
Autori
Turčić, Nada ; Knežević, Bojana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Essentials for Workers' Health
/ Mutajbegović, Jadranka ; Dečković Vukres, Vlasta - Zagreb : Croatian Medical Association, Croatian Society on Occupational Health, 2015, 41-42
ISBN
978-953-7959-39-5
Skup
6th Croatian Congress on Occupational Health with international participation
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 30.09.2015. - 04.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
povratak na posao, bolovanje, radna sposobnost
(return to work, sick leave, work ability)
Sažetak
Privremena spriječenost za rad kao i trajno smanjenje radne sposobnosti ne mogu se izbjeći uz sve preventivne mjere koje se redovito provode. Zadnjih desetljeća znatno se povećao broj korisnika prava s osnova privremene i trajne radne nesposobnosti u svim zemljama zapadne Europe. Mnogo osoba koje koriste bolovanje mogle bi se uključiti u rad i prije nego što liječenje i medicinska rehabilitacija budu završene, uz uvijet da ih se rasporedi na radno mjesto prilagođeno njihovim mogućnostima. Raniji povratak na posao može ubrzati oporavak i spriječiti rizik dugotrajne privremene i trajne nesposobnosti za rad. Proces povratka na posao trebao bi obuhvatiti osobe na bolovanju, osobe u kojih je utvrđeno neko pravo iz mirovinskog osiguranja kako bi se uključili u rad na drugom radnom mjestu ili prilagođenom radnom mjestu ali i osobe koje su dugo bile nezaposlene. Poslodavci bi trebali biti zainteresirani za što brži povratak iskusnog zaposlenika na posao. S druge strane radnik kojemu je poslodavac omogućio uvjete za povratak na posao osjeća pripadnost i to mu omogućuje da lakše prebrodi tegobe. Proces povratka na posao zahtjeva multidisciplinarni pristup i suradnju svih uključenih u proces. Nužna je suradnja poslodavaca, oboljelih i medicinskih stručnjaka uključenih u proces liječenja i rehabilitacije (klinički specijalisti, liječnici obiteljske medicine, specijalisti medicine rada). Specijalist medicine rada trebao bi utvrditi koja ograničenja ili koje priagodbe bi radniku bile privremeno ili trajno potrebne kako bi mogao početi raditi a bez da mu zdravlje bude ugroženo.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Zagreb