Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 859993

Педагогија - теорија на оспособување (Учебник)


Milat, Josip
Педагогија - теорија на оспособување (Учебник) / Емилија Петрога Ѓорѓева (ur.).
Штип – Македонија: Универзитет „Гоце Делчев„„ Штип, 2014


CROSBI ID: 859993 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Педагогија - теорија на оспособување (Учебник)
(Pedagogy – Educational Competence Theory)

Autori
Milat, Josip

Vrsta obrazovnog materijala
Ostalo (nedefinirano)

Izdavač
Универзитет „Гоце Делчев„„ Штип

Grad
Штип – Македонија

Godina
2014

Stranica
186

ISBN
UDK: 37.013(075.8)

Ključne riječi
Педагогија – образoвaние, воспитание, обучение, теорија о оспособувања
(Pedagogy, education, instruction, training, educational competence theory)

Sažetak
Педагошката теорија на оспосбување критички го разгледува проблемот на традиционалното одредување на педагогијата. Во критике се поаѓа од тврдњата дека педагогијата бо современо општество не може да биде сведена само на боспитание (терминолошки монизам) нити само на боспитание и образование (терминолошки дуализам. Се докажува дека појмот боспитание с епистемолошки не е еднозначно одреди и дека боспитанието е само еден аспект на проблемот педагогијата. Критички се докажува дека нити појмот образование, како другите втемелени поимот на традиционалната педагогија не е еднозначно научно одреден што го доведува бо прашање научнот дигнитет на педагогијата боопшто. Учебникот педагогија – теорија на оспособување претставува значаенп ридонес за педагошката наука брз третманот на педагошките прашанја. Посебно значен претставува обидот на авторот да полемизира со традиционалне поставки на педагогијата, кои според него веќе се надминати и е потребно да се направи ревидирање на многу тврдења кои ја дефинират педагошка наука боопшто. Педагогија мара да се занимава со воспитание и образование, но тоа не доволно, мора да се занимава и на моторичките диспозиции оспособувањето, со проблеми на оспособување пред сѐна младите за работа, за успешно снаоѓање бо животно окрружување. Ауторот тоа и го направил на еден издржан и аргументиран начин. Овој учебник цо својата концепциска и содржинска поставеност наведува свежина и худи своевидна тежина бо проучувањето на педагошката теорија и практика

Izvorni jezik
Mac

Znanstvena područja
PedagogijaPOVEZANOST RADA


Ustanove:
Sveučilište u Splitu

Profili:

Avatar Url Josip Milat (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Milat, Josip
Педагогија - теорија на оспособување (Учебник) / Емилија Петрога Ѓорѓева (ur.).
Штип – Македонија: Универзитет „Гоце Делчев„„ Штип, 2014
Емилија Петрога Ѓорѓева (ur.) (2014) Педагогија - теорија на оспособување (Учебник). Штип – Македонија. Универзитет „Гоце Делчев„„ Штип.
@unknown{unknown, author = {Milat, Josip}, year = {2014}, pages = {186}, keywords = {Педагогија – образoвaние, воспитание, обучение, теорија о оспособувања}, isbn = {UDK: 37.013(075.8)}, title = {Педагогија - теорија на оспособување (Учебник)}, keyword = {Педагогија – образoвaние, воспитание, обучение, теорија о оспособувања}, publisher = {Универзитет „Гоце Делчев„„ Штип}, publisherplace = {Штип – Македонија} }
@unknown{unknown, author = {Milat, Josip}, year = {2014}, pages = {186}, keywords = {Pedagogy, education, instruction, training, educational competence theory}, isbn = {UDK: 37.013(075.8)}, title = {Pedagogy – Educational Competence Theory}, keyword = {Pedagogy, education, instruction, training, educational competence theory}, publisher = {Универзитет „Гоце Делчев„„ Штип}, publisherplace = {Штип – Македонија} }
Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font