Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Programa praćenja stanja u slatkovodnom ribarstvu u 2013. godini - ribolovno podučje Sava (CROSBI ID 778699)

Druge vrste radova | izvještaj

Aničić, Ivica ; Treer, Tomislav ; Safner, Roman ; Piria, Marina ; Tomljanović, Tea ; Šprem, Nikica ; Matulić, Daniel Programa praćenja stanja u slatkovodnom ribarstvu u 2013. godini - ribolovno podučje Sava // Ministarstvo poljoprivrede. 2013.

Podaci o odgovornosti

Aničić, Ivica ; Treer, Tomislav ; Safner, Roman ; Piria, Marina ; Tomljanović, Tea ; Šprem, Nikica ; Matulić, Daniel

hrvatski

Programa praćenja stanja u slatkovodnom ribarstvu u 2013. godini - ribolovno podučje Sava

Dugogodišnje praćenje stanja (monitoring) najduže hrvatske rijeke Save u svom toku kroz Hrvatsku omogućilo je skupljanje velikog broja podataka, kako o ihtiocenozama, tako i o uvjetima u rijeci (kemija i fizika vode, plankton, bentos). Ti podaci daju izvrsnu sliku o ribarskom stanju u ovoj rijeci, te pružaju mogućnost za dublje analize kroz vrijeme i duž toka rijeke, što je u ovom izvješću i učinjeno. Tako je u početnom dijelu riječnog toka kroz Hrvatsku utvrđena dalja ekspanzija autohtone dvoprugaste uklije (Alburnoides bipunctatus), dok je na završetku toka, invazivna alohtona vrsta glavočića okrugljaka (Neogobius melanostomus) već dostigla peto mjesto u ihtiomasi. Kretanje ovog, kao i još dvije vrste invazivnih slatkovodnih glavoča uzvodno rijekom Savom prikazano je na međunarodnom skupu Freshwater Invasives Networking for Strategy, održanom u irskom gradu Galwayu. Izrazito povoljan utjecaj Lonjskog polja jasno se vidi u dijelu rijeke koji je s njim povezan. U području gdje je dozvoljen gospodarski ribolov uočeno je prevladavanje brojnosti riba nad njihovom masom (negativan ABC indeks), no to još ne znači potrebu za ograničavanjem ove djelatnosti. Tijekom protekle godine provedeno je sveobuhvatno istraživanje i usporedba gospodarskog i rekreativnog ribolova na Dunavu u Hrvatskoj, Srbiji i Mađarskoj o čemu je održano i izlaganje na 9. međunarodnom gospodarsko-znanstvenom skupu o ribarstvu u Vukovaru. Ovi rezultati, iako se tiču Dunava, ponovno su naglasili potrebu konstruktivne koegzistencije oba ova oblika ribolova, kao i potrebu osnivanja zajedničkih komisija za ribarsko gospodarenje, kako Dunavom, tako i Savom. Inicijativa za osnivanje ovakve komisije postoji već preko desetljeća, te bi bilo dobro da Uprava za ribarstvo Ministarstva poljoprivrede pokrene i konkretne korake u tom smjeru. U ovom izvješću prikazani su rezultati ribarskog istraživanja rijeke Save u cijelom svom toku kroz Hrvatsku u 2013. godini. Uz temeljne fizikalno-kemijske i biološke podatke, posebno je obrađena ihtiofauna. Uz to, proveden je već spomenuti dublji uvid u stanje ihtiocenoza ove rijeke kroz vrijeme i prostor. Na temelju svega navedenog određeni su načini zaštite i gospodarenja po pojedinim ribolovnim zonama.

Praćenje; Slatkovodno ribarstvo; rijeka Sava

nije evidentirano

engleski

Management of freshwater fisheries on the Sava River

nije evidentirano

monitoring; freshwater fisheries; Sava River

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Ministarstvo poljoprivrede

2013.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija, Biologija