Pregled bibliografske jedinice broj: 649977
Suvremeni procesi identifikacije na područjima stradalima u Domovinskom ratu (1991.-1995.) – uloga i značaj novih spomenika na Baniji ili Banovini
Suvremeni procesi identifikacije na područjima stradalima u Domovinskom ratu (1991.-1995.) – uloga i značaj novih spomenika na Baniji ili Banovini // Problem spomenika : spomenik danas / Pejković, Božidar (ur.).
Sveta Nedelja: Muzeji Hrvatskog zagorja, Galerija Antuna Augustinića, 2013. str. 49-49 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 649977 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suvremeni procesi identifikacije na područjima stradalima u Domovinskom ratu (1991.-1995.) – uloga i značaj novih spomenika na Baniji ili Banovini
(Contemporary identification processes in areas afflicted by Croatian War of Independence (1991.-1995.) - the role and importance of new monuments on Banija or Banovina)
Autori
Lončar, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Problem spomenika : spomenik danas
/ Pejković, Božidar - Sveta Nedelja : Muzeji Hrvatskog zagorja, Galerija Antuna Augustinića, 2013, 49-49
Skup
Problem spomenika : spomenik danas
Mjesto i datum
Klanjec, Hrvatska, 23.10.2013. - 25.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Banija ili Banovina; spomenici; lokacije stradanja; Domovinski rat (1991.-1995.); identitet; prijepori
(Banija or Banovina; monuments; locations of suffering; Croatian War of Independence (1991.-1995.); identity; contraversies)
Sažetak
Banija ili Banovina je regija u središnjoj Hrvatskoj koja je za vrijeme Domovinskog rata (1991.-1995.) bila okupirana, a od završetka rata prolazi kroz poslijeratne procese oporavka i razvoja. Između ostalog, Domovinski je rat generirao raznolike kulturne procese i prakse u poslijeratnom razdoblju, pri čemu zanimljivo poglavlje za etnološka i kulturnoantropološka istraživanja predstavljaju identifikacijski procesi povezani sa stvaranjem baštine. Autorica se u izlaganju fokusira na postupanje s materijalnom baštinom i prostorom na području Banije ili Banovine tj. na podizanje novih spomenika te obilježavanje lokacija vojnih akcija i stradanja u Domovinskom ratu. Na brojnim takvim lokacijama nastaju spomen obilježja postavljanjem kamenih ploča, raspela, ratne tehnike i dr. Ove se lokacije i spomenici posljednjih godina umnožavaju, postaju novi "prostorni markeri i stvaratelji prostora" (Viejo-Rose 2011) te utječu na pojavu niza običajnih praksi lokalnog stanovništva, npr. organiziranje komemoracija, obilaženje određenih lokacija, objavljivanje publikacija i dr. Također, ove lokacije i spomenici imaju značajnu ulogu u osnaživanju i legitimiranju danas dominantne interpretacije recentnih povijesnih događaja. Koristeći koncepte "baština rata" (Gegner i Ziino 2012) i "mjesta boli i srama" (Logan i Reeves 2009) autorica na nekoliko primjera pokazuje u kojim situacijama ove lokacije i spomenici postaju mjesta prijepora i rasprava ali i snažna identifikacijska uporišta te na koji način lokalno stanovništvo, ali i predstavnici na lokalnoj, regionalnoj i državnoj razini koriste njihovu simboliku i moć.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-3477 - Hrvatska etnografska baština u kontekstu kulturnih politika
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Sanja Lončar
(autor)